Dzieci

Strona główna

Aktualności

O szkole

Historia

Kontakt

Archiwum

Historia
 • Szkoła w Wachowie istniała już dziesiątki lat wcześniej. Jak wspomina urodzona w Wachowie i nadal tutaj mieszkająca pani Maria Prukop, pierwsza szkoła w Wachowie założona została już w roku 1750.
  W roku 1818 wybudowano w Wachowie nową szkołę z drewna, a w jej miejsce w 1873 powstała szkoła murowana. W tej też szkole dzieci uczyły się przez wiele lat. Jest to budynek przy ul. Długiej, nieopodal kościoła, w Wachowie - obecnie opuszczony, a w dokumentacji szkolnej nazywany budynkiem Nr 1.
  W 1948 r. dla potrzeb nauczania przystosowano starą leśniczówkę, zwaną we wsi Werownią, budynek pochodzący z 1869 r. Nazwano go budynkiem Nr 2. Aż do 1956 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wachowie odbywali więc zajęcia w dwóch budynkach – kl. V – VIII w budynku Nr 1 i klasy I – IV w budynku Nr 2.
  Z czasem wszystkie klasy przeniesiono do budynku Nr 2, który z roku na rok okazywał się coraz mniej funkcjonalny. Nie zaspokajał wszystkich potrzeb współczesnego nauczania. W związku z tym podjęto decyzję o budowie nowej szkoły.
  10 czerwca 1969 r. Powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Komitet liczył 14 osób, a na jego czele stanęli – pan Tadeusz Baros – ówczesny dyrektor, pan Klemens Lysy i pan Antoni Pradela. Szkołę budowano w czynie społecznym.

  Zobacz galerię zdjęć...

Obecnie
 • W dzisiejszej szkole podstawowej funkcjonuje sześć klas. Chodzą do nich uczniowie z okolicznych wiosek tj. Wachów, Wysoka, Wachowice, Kolonia Łomnicka oraz Leśna. Szkoła dysponuje ośmioma salami. W szkole znajduje się także bogato wyposażona pracownia informatyczna, w której uczniowie uczą się obsługi komputera oraz surfowania po Internecie. W szkole jest także mała, ale bardzo przyjazna dla uczniów biblioteka, w której można znaleźć książki przygodowe, lektury oraz słowniki przedmiotowe. W czasie przerw do dyspozycji uczniów są trzy boiska (asfaltowe, trawiaste oraz boisko do siatkówki) oraz wspinak. Po lekcjach zaś uczniowie mogą korzystać z różnych zajęć zainteresowań oraz wyrównawczych. W szkole pracuje bardzo dobrze wykwalifikowana kadra nauczycieli. Personel szkoły także jest bardzo dobry i miły. Obecnym dyrektorem jest pani mgr Ewa Płaziuk.

Misja
 • * rzetelna nauka
  * radość i zabawa
  * tolerancja
  * bezpieczeństwo
  * przyjaźń
  * partnerstwo
  * wzajemny szacunek i pomoc
  * twórcze działanie i rozwijanie umiejętności
  * pozytywne myślenie
  * poszukiwanie wartości moralnych i estetycznych