Dzieci

Strona główna

Aktualności

O szkole

Historia

Kontakt

Archiwum

Archiwum roku szkolnego 2016/2017

Dzień Matki
 • Dzień Matki był dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wachowie kolejną okazją, by spędzić czas z bliskimi i wyrazić wdzięczność ukochanym Mamusiom.

  26 maj – jest to jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje Święto. Z tej okazji wszystkie MAMY zostały zaproszone do szkoły. Uczniowie przedstawili dla swoich Mam program artystyczny – zabawne i śmieszne sceny z życia codziennego. W trakcie występów uczniów wyświetlona została prezentacja ze zdjęciami mam. Wierszyki i piosenki i własnoręcznie przygotowane prezenty to gesty miłości, które dzieci ofiarowały swoim Mamom.
  To właśnie one, nasze Mamy kochają nas miłością czystą i bezinteresowną. To ich miłość przebacza i koi nasze smutki. To nasze wspaniałe Mamy dostrzegają w nas piękno i pomagają wzrastać i dzięki ich pomocy stajemy się lepsi.
  Spotkanie w tak rodzinnym gronie było dla wszystkich piękną lekcją życia: lekcją wdzięczności, dobroci, która sprawia, że miłość przestaje być pustym słowem. Nasi uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Mamy były zachwycone występami swoich pociech.
  Po przedstawieniach nasze KOCHANE MAMY mile spędziły czas przy kawie, słodkim poczęstunku. Wszystkim ten dzień zostanie w pamięci.

  Zobacz galerię zdjęć...Zajęcia dla przedszkolaków
 • 10 maja już po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyły się popołudniowe zajęcia dla przedszkolaków.

  Zaplanowane były konkurencje sportowe, które odbyły się w budynku szkoły wskutek niesprzyjającej pogody. Dzieci wzóciły do domu zmęczone, ale bardzo zadowolone.

  Zapraszamy na kolejne zajęcia ljuz po wakacjach, w następnym roku szkolnym.

  Zobacz galerię zdjęć...XXII Oleskie Uliczne Biegi Pokoju
 • W tym roku również uczniowie naszej szkoły brali udział w XXII Oleskich Ulicznych Biegach Pokoju, które odbyły się w sobotę 6 maja na oleskim rynku. Zawody rozpoczęły się olimpijską ceremonią otwarcia.

  Pełna lista uczniów PSP Wachów startujących w XXII Oleskich Ulicznych Biegach Pokoju:
  1. Bartosz Działo
  2. Michał Lesik
  3. Mateusz Poloczek
  4. Oliwia Wróbel
  5. Natalia Gagat
  6. Agata Toman
  7. Łukasz Wróbel
  8. Kamil Adamus

  Gratulujemy naszym uczniom sukcesu i pełnego zaangażowania w każdym biegu i życzymy kolejnych sukcesów.

  Zobacz galerię zdjęć...Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 • 5 maja 2017 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  Uczniowie w formie sejmiku przedstawili ważniejsze wydarzenia i podkreślili znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia dobitnie świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły doceniają wartość działań podjętych przez przodków, są świadomi ceny, jaką musieli oni ponieść. Historię słowem malowaną uzupełniały teksty pieśni patriotycznych.
  W trakcie został odśpiewany hymn państwowy.

  Zobacz galerię zdjęć...Powiatowe Mistrzostwa Tenisa Stołowego w Dalachowie
 • 25 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Mistrzostwach Tenisa Stołowego, które odbyły się w Dalachowie.

  Po zdobyciu mistrzostwa gminy w kategorii chłopców i dziewcząt trójka naszych uczniów Patryk Kazior, Kamil Adamus oraz Wiktoria Poloczek dzielnie rywalizowali na szczeblu powiatowym. Patryk Kazior zajął miejsca 9-12, Kamil Adamus 13-16, natomiast Wiktoria Poloczek zajęła 5 miejsce, które dało jej awans na Mistrzostwa Województwa, które odbędą się 9 lutego w Brzegu i tam zmierzy się z z najlepszymi dziewczynami z Opolszczyzny!

  Gratulujemy sukcesów!!!

  Zobacz galerię zdjęć...Zajęcia dla przedszkolaków
 • W dniu 4 stycznia odbyły się karnawałowe zajęcia dla przedszkolaków.
  Pomimo niskiej frekwencji przedszkolaków zajęcia odbyły się i było bardzo wesoło.

  PSP Wachów Pozdrawiamy wszystkich przedszkolaków będących w domu.
  Życzymy wam dużo zdrówka :)

  Zobacz galerię zdjęć...Przy wigilijnym stole
 • Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w każdej klasie naszej szkoły organizowane są wigilie klasowe. W tym uroczystym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w odświętnych strojach. Nikną waśnie i spory. Wszyscy wyczuwają podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt. Uczniowie wraz z wychowawcami dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia i przy pięknie nakrytym stole wspólnie spożywają wigilijny posiłek. Przy choince śpiewają kolędy i wymieniają się spostrzeżeniami na temat wieczerzy wigilijnej w ich domach rodzinnych.

  Zobacz galerię zdjęć...Konkurs Chatek Piernikowych - podsumowanie
 • 22 grudnia odbyło się podsumowanie Konkursu na najpiękniejszą Chatkę Piernikową.

  PSP Wachów Wszystkie chatki były przepiękne - poziom był bardzo wyrównany.
  Gratulujemy!

  Zobacz galerię zdjęć...Zbieranie żołędzi i kasztanów - podsumowanie
 • 20 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu w zbieraniu żołędzi i kasztanów.

  Przypomnijmy sobie - nasi uczniowie wspólnie uzbierali prawie 3 tony!!!!.
  1. Dorota Respondek , kl. III - 875 kg
  2. Łyko Oliwia , kl. III - 683 kg
  3. Darek Turek kl. III - 603 kg
  4. Anna Rataj, kl.VI - 590 kg
  PSP Wachów 5. Julia Woźnik, kl. II - 65 kg
  5. Dominik Skorupa kl. II - 40 kg
  6. Kamil Kazior, kl.II - 30 kg
  7. Justyna Bawej , kl.IV - 20 kg
  8. Aleksandra Kaleja kl. II - 2 kg

  RAZEM 2 908 kg

  Uczestnikom gratulujemy!

  Zobacz galerię zdjęć...Wieczór Adwentowo-Bożonarodzeniowy - podziękowanie


 • PSP WachówWarsztaty z doradcą zawodowym - Zajęcia kulinarne
 • 6 grudnia w ramach projektu "Uczniowie z Gminy Olesno razem przeciwko zjawiskom patologii" odbyły się zajęcia kulinarne dla uczniów klas IV - VI.

  Projekt został zrealizowany w oparciu o cel szczegółowy: Przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży.
  Działanie II: Warsztaty z doradcą zawodowym

  W ramach tego działania odbyły się zajęcia dla uczniów z doradcą zawodowym, polegające na stworzeniu kreatywnych i innowacyjnych zajęć dla dzieci, wspomagających proces edukacji dla bezpieczeństwa.
  Zajęcia zostały zrealizowane w formie warsztatów psychologiczno – doradczych. Odbyły się cztery godziny zajęć z doradztwa zawodowego o tematyce kulinarnej, dzięki którym uczniowie poznali własne możliwości oraz swoje słabe i silne strony. W ramach zajęć uczniowie zrobili przepyszne gofry.

  Zobacz galerię zdjęć...Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy
 • 28 listopada dla ucznniów naszej szkoły zostało zorganizowane szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy w ramach projektu "Uczniowie z Gminy Olesno razem przeciwko zjawiskom patologii".

  Projekt został zrealizowany w oparciu o cel szczegółowy: Przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży.
  Działanie III: Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy

  W ramach tego działania odbyły się szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wspomagające proces edukacji dla bezpieczeństwa.
  Odbyły się cztery godziny szkolenia z pierwszej pomocy. Uczniowie utrwalili sobie wiadomości jak zachować się oraz jakie czynności powinni wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia te miały wpływ na wzrost bezpieczeństwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw dzieci w sytuacjach zagrożenia.

  Zobacz galerię zdjęć...Warsztaty taneczne
 • W ramach projektu "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" odbyły się pierwsze warsztaty taneczne.

  Działanie VI: Warsztaty taneczne

  W ramach tego działania odbyły się warsztaty taneczne „Zumba”, które poprowadziła profesjonalna instruktorka tańca - Pani Anna Strzałkowska - Radzioch.
  7 listopada w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas II-III. Drugie zajęcia (14.11.2016) przeznaczone są dla klas IV - VI. Natomiast 21 listopada - w trzecich zajeciach udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły.
  Wszyscy uczniowie chętnie i sprawnie poruszali się w rytm muzyki. Była to idealna forma dla wielu dzieci od oderwania się od szarej codzienności.

  Zobacz galerię zdjęć...Obchody dnia św. Marcina
 • Każdego roku na przełomie października i listopada uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć kółka języka niemieckiego poznają lub utrwalają historię rycerza Marcina - św. Marcina biskupa z Tours.

  W tym roku również przypomnieli sobię jego historię, uczyli się rymowanek, piosenek i wierszy.
  W czwartek, 10 listopada, udali się w pochodzie uliczkami Wachowa. Odwiedzali mieszkańców i pozdrawiali ich rymowanymi życzeniami.

  Za miłe przyjęcie naszych uczniów oraz podarki serdecznie dziękujemy.11 listopada - Dzień Niepodległości
 • 98 Rocznica Odzyskania Niepodległości

  Dnia 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV - VI przygotowali widowisko słowno - muzyczne odnoszące się do wydarzeń, które miały miejsce w Polsce ponad 200 lat temu, aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. Fakty historyczne przeplatane były pieśniami oraz wierszami o tematyce historycznej.
  Obchodom uroczystości przyświecała radość, że obecnie możemy cieszyć się wolną i niepodległą ojczyzną i jednocześnie reflekcja, że pojęcia: ojczyzny i niepodległości są wciąż aktualne bo aktualna jest zawsze sprawa wolności człowieka i narodu. Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej posiadać. Przychodzi jako dar, a utrzymuje się poprzez zmaganie.

  Zobacz galerię zdjęć...Zumba w szkole - ogłoszenie
 • Już jutro rozpoczynamy cykl warsztatów tanecznych w naszej szkole!!!!

  Nasi uczniowie będą mieli okazję rozwijać sprawności muzyczne i ruchowe.
  Warsztaty odbywać się będą w dniach: 07.11.2016r., 14.11.2016r., 21.11.2016r. Realizowane są w ramach projektu "Przeciwdziałania przemocy w rodzinie" i prowadzone będą przez Panią Annę Strzałkowską - Radzioch.Konkurs na jesiennego stworka
Zbieranie żołędzi i kasztanów - zakończenie
 • W piątek, 28 października, zakończyliśmy zbieranie żołędzi i kasztanów, jest ich prawie 3 tony!!!!

  Na pewno zimą zwierzęta nie zginą z głodu. Serdecznie wszystkim dziękujemy :)

  1. Dorota Respondek , kl. III - 875 kg
  PSP Wachów 2. Łyko Oliwia , kl. III - 683 kg
  3. Darek Turek kl. III - 603 kg
  4. Anna Rataj, kl.VI - 590 kg
  5. Julia Woźnik, kl. II - 65 kg
  5. Dominik Skorupa kl. II - 40 kg
  6. Kamil Kazior, kl.II - 30 kg
  7. Justyna Bawej , kl.IV - 20 kg
  8. Aleksandra Kaleja kl. II - 2 kg

  RAZEM 2 908 kgRozpoczęcie roku szkolnego
 • 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim wiele zmian: naukę w szkole podstawowej zaczynają dzieci w wieku 7 lat, w związku z tym nie ma pierwszej klasy w naszej szkole.

  Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych nauczycieli oraz uczniów. Następnie przedstawiła uczniom wychowawców klas. Życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów, rozwoju zainteresowań i talentów oraz zadowolenia i radości z codziennego przebywania w szkole.
  Nastepnie uczniowie klas wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

  Po spotkaniu z wychowawcami uczniowie przypomnieli sobie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa na drodze. Pani Gabriela Sikora przedstawiła prezentację multimedialną na ten temat i przeprowadziła krótką pogadankę.
  W oczekiwaniu na autobus szkolny uczniowie oglądali film z ostatniego festynu rodzinnego, przygotowanego przez pana Roberta Płaziuka.

  Zobacz galerię zdjęć...Archiwum roku szkolnego 2015/2016

Dzień Ziemi 2016
 • Już po raz kolejny w naszej szkole był obchodzony Dzień Ziemi, dlatego też 22 kwietnia był dniem szczególnie pracowitym.

  W tym roku Światowy dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem: „Palący Temat – Niska Emisja!”

  Dzień Ziemi

  Obchody rozpoczęliśmy od krótkiej prezentacji teoretycznej na powyższy temet. Po jej wysłuchaniu uczniowie byli świadomi jak ważnym problemem jest ochrona naszego naturalnego srodowiska. Z wielkim zapałem wzięli się do pracy w naszym najbliższym otoczeniu. Skrzętnie porządkowali nie tylko trawnik przed szkołą, ale również boisko i teren wokół szkoły. Kolejnym punktem tego przedsięwzięcia było sadzenie kwiatków w ogródku przed szkołą. Nasi uczniowie z wielkim zapałem przygotowywali miejsce i sadzili bratki. Odstatnim punktem programu było wykonanie klasowych plakatów pt. "Ziemia naszym domem".

  Zobacz galerię zdjęć...

  Plakaty wykonane przez poszczególne klasy.

  Zobacz prace uczniów...Bal karnawałowy
 • Jak co roku, dnia 3 lutego 2016 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.

  Był to tradycyjny bal przebierańców – było bardzo wesoło i bardzo kolorowo. O oprawę muzyczną zadbał uczeń klasy 4. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach. Najlepsze stroje zostały nagrodzone.
  Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci.

  Zobacz galerię zdjęć...Wodzenie niedźwiedzia
 • Tradycyjnie, jak co roku został zorganizowany przemarsz kolędników z niedźwiedziem na czele. Tym razem uczestniczyli w nim uczniowie klasy szóstej.

  Wodzenie niedźwiedzia odbyło się 31 stycznia – w niedzielę rozpoczynającą ferie zimowe. Pochód kolędników prowadził niedźwiedź, w którego rolę wcieliła się jeden z uczniów; a towarzyszył mu król i anioł. Kolędnicy odwiedzali mieszkańców Wysokiej życząc im wszystkiego dobrego oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. W zamian z życzenia uczniowie otrzymali słodkie podziękowania.

  W przyszłym roku wyruszymy znów ale w innej miejscowości.

  Zobacz galerię zdjęć...Wywiadówka rodziców - prezentacja "Zjawisko Cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży"
 • Dnia 27 stycznia odbyła się wywiadówka na zakończenie pierwszego semestru.
  Na początku Pani dyrektor podsumowała pracę szkoły za I semestr roku szkolnego 2015/2016. Następnie zaprezentowała osiągnięcia klasyfikacji śródrocznej poszczególnych klas oraz osiągnięcia najlepszych uczniów w szkole. Omówiła również sprawy bieżące i zaprezentowała harmonogram zajęć organizowanych w szkole podczas ferii zimowych.

  Następnie pani Gabriela Sikora wygłosiła prezentację na temat „Zjawiska CYBERPRZEMOCY wśród dzieci i młodzieży”.

  Ważne!!!

  Przeczytaj informacje na temat CYBERPRZEMOCY wśród dzieci i młodzieży.

  Później rodzice udali się na spotkania klasowe z wychowawcami.PSP Wachów bezkonkurencyjny w gminie Olesno
 • Dnia 22.01.2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Oleśnie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy Olesno Szkół Podstawowych w tenisie stołowym. W kategorii chłopców i dziewcząt zdecydowanie zwyciężyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wachowie prowadzeni przez Pana Tomasza Kaliciak.

  W kategorii chłopców zwyciężył Michał Bawej (PSP Wachów), drugie miejsce Kacper Skorupa (PSP Wachów) oraz trzecie miejsce Patryk Kazior (PSP Wachów).
  W kategorii dziewcząt zwyciężyła Wiktoria Poloczek (PSP Wachów) oraz drugie miejsce zdobyła Dominika Lelek (PSP Wachów).

  W zawodach brały udział: PSP 3 Olesno, PSP Wachów, PSP Wojciechów, PSP Borki Wielkie oraz PSP Sowczyce.
  Bardzo dobrze zaprezentowała się również szkoła z Borek Wielkich, ponieważ na 4 miejscu wśród kategorii chłopców miała swojego ucznia oraz wśród dziewcząt 3 i 4 miejsce.
  Już w najbliższą środę w Dalachowie odbędą się Mistrzostwa Powiatu, w których naszą gminę będą reprezentować uczniowie PSP Wachów oraz PSP Borki Wielkie.

  Jeszcze raz gratulujemy zgarnięcia całej puli w zawodach uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej w Wachowie oraz sukcesów na Mistrzostwach Powiatowych.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Babci i Dzień Dziadka
 • Niezwykle uroczyście obchodzono Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole.

  Dnia 21 stycznia 2016 roku uczniowie zaprosiły swoje Babcie i swoich Dziadków na uroczystość z okazji ich święta.
  Na początku wszystkich przybyłych gości bardzo serdecznie przywitała Pani dyrektor. Podczas uroczystości uczniowie klas I – III wystąpili z okolicznościowym programem dedykowanym naszym drogim babciom i dziadkom.
  Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez uczniów własnoręcznie przygotowanych upominków wraz z okolicznościowymi życzeniami. Uroczystość ta odbyła się na korytarzu naszej szkoły. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

  Ważnym efektem tego typu uroczystości jest budowanie więzi międzypokoleniowej oraz kreowanie postaw opartych na miłości i szacunku do osób starszych.

  Zobacz galerię zdjęć...Wieczór Adwentowo - Bożonarodzeniowy
 • Tradycyjnie organizowany w naszej szkole jest Wieczór Adwentowo-Bożonarodzeniowy.
  W tegorocznym Adwencie znów mogliśmy się spotkać w sali klubu muzycznego MAGNUM w Wachowie. Dziękujemy Państwu Ewie i Andrzejowi Dandykom za udostępnienie sali i stworzenie wyjątkowej atmosfery.

  Na początku wszystkich serdecznie przywitała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk. Uczniowie szkoły w Wachowie przygotowali przedstawienie na podstawie „Opowieści wigilijnej” Karola Dickens’a. W wyjątkowy nastrój wprowadzały odpowiednia oprawa muzyczna i tło olbrzymiego telebimu, na którym za pomocą ledowych diod wyświetlono obrazy związane z tą opowieścią. Po przedstawieniu można było wysłuchać kolędy w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów – klasy I. Następnie zaprezentowali się pozostali uczniowie wykonując wersje instrumentalne lub wokalne znanych kolęd i pastorałek.

  Później, w blasku świec, rozpoczęło się wspólne świętowanie: była kawa, herbata oraz przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Była także licytacja chatek piernikowych, każdy mógł kupić stroik świąteczny oraz pięknie udekorowane pierniki.

  Zobacz galerię zdjęć...Zdjęcia z życia klasy I
 • Uczniowie klasy pierwszej bardzo dobrze czują się w naszej szkole. Dobrze radzą sobie nie tylko w nauce, ale również w wielu innych sytuacjach.

  Zobacz galerię zdjęć..."Andrzejki w naszej szkole – w powietrzu czuć było magię"
  Andrzejki to jedyna, niezwykła noc w której, według dawnych wierzeń, świat realny łączy się ze światem pełnym czarów. To właśnie w wigilię św. Andrzeja każdy z nas może oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat pełen fantazji. Taki wyjątkowy czas miał miejsce w środę, 25 listopada w naszej szkole, kiedy zostały zorganizowane Andrzejki. Korytarz szkolny witał wszystkich odpowiednio przygotowaną dekoracją- mnóstwem kolorowych światełek. W powietrzu czuć było magię. O godzinie 9:00 rozpoczęła się zabawa dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Pojawili się także specjalnie zaproszeni goście - przedszkolaki z Wachowa. Impreza dla najmłodszych trwała aż do godziny 13:00. Natomiast klasy starsze rozpoczną zabawę już w czwartek o godzinie 16:00, zakończyły o godzinie 20:00. W tym dniu wszystkie dzieci bawiły się przy piosenkach dyskotekowych. Didżeje – chłopcy z szóstej klasy, puszczali świetną muzykę. Zabawy taneczne przeplatały się z magią, czyli z różnymi wróżbami. Dzieci z przedszkola poznawały znaczenie liczb oraz znaków z zodiaku. Z kolei starsi uczniowie, poprzez wróżby, odczytywali własną przyszłość. Dzięki nakłuwaniu papierowego serca z imionami poznawali imię przyszłego męża/żony, gdy losowali kartki z nazwami kolorów, dowiadywali się, co ich czeka w przyszłym roku. W połowie zabawy, aby każdy trochę mógł odpocząć, przygotowany był słodki poczęstunek – pyszne pączki z lukrem oraz ciepła herbata. Momentem kulminacyjnym dla wszystkich uczestników imprezy była wróżba dająca najszersze pole interpretacji; lanie wosku przez zaczarowaną dziurkę od klucza. Zabawa polegała na odgadywaniu woskowych kształtów. Najciekawsze było odlane serce, mogące symbolizować nadchodzącą miłość. Z kształtu wosku, czyli z powstałej płaskorzeźby można było odczytać wiele – należało tylko użyć wyobraźni. Andrzejki w naszej szkole miały magiczną moc, gdyż uchyliły wrota do nieznanej nam przyszłości. Były także świetną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem.
 • Zobacz galerię zdjęć..."Oszczędzaj z SKO"
  24 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielkami PKO. Tematem spotkania: oszczędzanie w SKO. Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) PKO Banku Polskiego to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny program edukacji finansowej w Polsce. Uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych w wieku 5-13 lat. Jego historia sięga już osiemdziesięciu lat, jednak obecne SKO bardzo różni się od tego, które pamiętamy z dzieciństwa. Dziś uczniowie czerpią z uczestnictwa w SKO praktyczną wiedzę o finansach i ekonomii.
 • Zobacz galerię zdjęć..."Konkurs na owocowo-warzywne stworki"
"11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości"
 • Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych święto to nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

  12 listopada 2015 r.w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Przygotowana została w postaci krótkiej lekcji historii. Pomiędzy historycznymi faktami wygłaszanymi przez uczniów można było usłyszeć śpiew patriotycznych piosenek. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętali tę ważną datę dla naszego kraju i postacie z nią związane.

  Zobacz galerię zdjęć..."Ochody Dnia Świetego Marcina"
 • Przygotowania do dnia św. Marcina zaczęły się juz kilka dni wcześniej, kiedy to uczniowie w szkole wykonywali papierowe lampiony. A w niedzielne popołudnie 8 listopada uczniowie kl. IV-VI odwiedzali mieszkańców Wachowic przekazując z okazji dnia Św. Marcina życzenia jak najlżejszej zimy w tym roku oraz wszystkiego co najlepsze. W zamian otrzymywali przeróżne słodkości. Po zakończeniu pochodu uczniowie wraz z rodzicami oraz dziadkami spotkali sie na wspólnym poczęstunku. Na stole królował oczywiście rogalik z pysznym nadzieniem.

  Dziękujemy serdecznie mieszkańcom Wachowic za miłe przyjęcie. Za rok na pewno odwiedzimy mieszkańców innej wioski, ale której? Niech to będzie niespodzianka......

  Zobacz galerię zdjęć..."Lekcja języka niemieckiego , klasa I."
 • Dzisiaj na języku niemieckim w klasie 1 rozmawiwliśmy o owocach i warzywach. Było pachnąco i pysznie!!!!

  Zobacz galerię zdjęć..."Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie."
 • 5 listopada uczniowie klas IV-VI odwiedzili Teatr im. Adama Mickewicza w Częstochowie, gdzie obejrzeli spektakl "Tajemniczy Ogród". Niezwykle widowiskowy spektakl muzyczny. Scenariusz oparty jest na kanwie jednej z najpiękniejszych powieści wszech czasów ! Opowieść Frances Hodgson Burnett's opisuje losy rozpieszczonej sieroty, Mary Lennox, która po śmierci rodziców zamieszkała u bogatego, ale pełnego goryczy, zdziwaczałego wuja. Jego dom i ogród skrywa pewną tajemnicę... Po spektaklu byliśmy oczywiście w Mc Donaldzie

  Zobacz galerię zdjęć...„Wyniki głosowania internautów. Dziękujemy !!!”
„Zajęcia dla przedszkolaków w szkole.”
„Akcji Profilaktyki Stomatologicznej”
 • W związku z realizacją „Akcji Profilaktyki Stomatologicznej” w trakcie wizyty stomatologa w szkole zostały przekazane dzieciom z klasy pierwszej podstawowe informacje na temat zębów, higieny jamy ustnej oraz wpływu diety na stan jamy ustnej. Następnie dzieci odwiedziły gabinet stomatologiczny. W ramach wizyty przeprowadzone zostały bezpłatnie profilaktyczne badania stomatologiczne

  Zobacz galerię zdjęć...Święto Pieczonego Ziemniaka
 • Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęło się od degustacji ziemnaków upieczonych w ognisku. Były pyszne!!!!!

  Następnie odbyły się konkurencje sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Pogoda dopisała i bawiliśmy sie świetnie !!!

  Zobacz galerię zdjęć...PSP w Wachowie vice mistrzem gminy Olesno w halowej piłce nożnej chłopców!!!
 • Dnia 29 października w hali szkół nr 2 w Oleśnie zostały rozegrane mistrzostwa gminy Olesno w piłce nożnej chłopców, w których podopieczni Tomasza Kaliciaka wywalczyli 2 miejsce. Naszymi przeciwnikami byli PSP 2 w Oleśnie, PSP 3 w Oleśnie, PSP Borki Wielkie oraz PSP Sowczyce. Z wszystkich uczestników zawodów ulegliśmy jedynie Szkole Podstawowej nr 2 w Oleśnie, która zakończyła turniej z kompletem zwycięstw. Poniżej przedstawiamy wyniki poszczególnych meczy naszej szkoły: Borki Wielkie 0:4 Wachów PSP 2 Olesno 4:0 Wachów Wachów 7:0 Sowczyce PSP 3 Olesno 0:4 Wachów Zdobycie 2 miejsce w gminie to dla naszej szkoły ogromny sukces i szansa na kolejne osiągnięcie już w najbliższym czasie na zawodach powiatowych, które odbędą się 6 listopada a zagramy na nich dzięki zdobyciu tak wysokiego miejsca w zawodach gminnych. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Patryk Kazior, Łukasz Świtała, Oliver Baumgart, Dominik Famuła, Michał Bawej, Kacper Skorupa, Kamil Adamus. Jeszcze raz wielkie GRATULACJE!!!!

  Zobacz galerię zdjęć...Rekord 2015 w PSP w Wachowie
 • W piątek 16 października 2015r. w samo południe uczniowie naszej szkoły dołączyłi się do ustanowienia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Edukacji Narodowej
 • 14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej.To święto o ponadstuletniej tradycji stało się czasem podziękowań, radosnych życzeń, sympatycznych spotkań i okazją do refleksji o szkole i nauce.
  Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. Głównym jednak punktem Dnia była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Program uroczystości, bardzo ciekawy ciekawy i urozmaicony.

  Dyrektor Szkoły, pani Ewa Płaziuk, skierowała do zgromadzonych osób kilka ciepłych słów, dotyczących Edukacji Narodowej i przekazała życzenia.

  Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom i innym pracownikom szkoły kwiaty.

  Zobacz galerię zdjęć...Pierwsze zajęcia dla przedszkolaków i nie tylko
 • 7 października odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia dla przedszkolaków w wieku 3-6 lat.

  Były to zajęcia adaptacyjno-edukacyjne. W czasie zajęć u dziecka rozbudzano ciekawość poznawczą, ćwiczono motorykę małą i dużą oraz uczono go języków obcych. W trakcie zajęć przedszkolak poznawał nowe słowa, przedmioty i dzwięki, spędzał czas na nauce i zabawie i adaptował się w grupie rówieśniczej.

  Następne zajęcia odbędą się 4 listopada. Zapraszamy.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Chłopaka
 • Obchody popularnego Dnia Chłopaka przypadają zawsze na dzień 30 września. A w tym roku jest to środa.

  Zobacz galerię zdjęć...Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
 • Można mnożyć problemy, przykłady lub obowiązki. Ale tym razem chodzi o mnożenie liczb.

  25 września przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

  Zobacz galerię zdjęć...„Klub Odkrywców Języka Niemieckiego”
 • W ramach kampanii Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności pt.: „Bilingua – ławiej z niemieckim” w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie od września ruszył „Klub Odkrywców Języka Niemieckiego”, którego uczestnikami będą uczniowie klas III-VI.

  Zobacz galerię zdjęć...Ślubowanie pierwszoklasistów
 • 1 września 2015 roku, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się również uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

  Pani Danuta Pietrasz, wychowawczyni klasy pierwszej, uroczyście powitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania i pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk. Pierwszoklasiści odcisnęli kciuk na przygotowanym arkuszu, potwierdzając swoje ślubowanie. Na pamiątkę tego faktu otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom pasowania na ucznia.
  Życzymy im radości i wielu sukcesów w nauce.

  Zobacz galerię zdjęć...Początek roku szkolnego 2015/2016
 • Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2015/2016!

  Wakacje niestety skończyły się i pora wracać do szkolnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci, pełni sił i zapału do pracy.
  Serdecznie witamy szczególnie naszych pierwszoklasistów. Wierzymy, że polubicie swoją nową szkołę i będziecie się w niej dobrze czuli.

  Wszystkich uczniów serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk.

  Zobacz galerię zdjęć...


Archiwum roku szkolnego 2014/2015

Projekt edukacyjny - Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu
 • 16 czerwca uczniowie klasy pierwszej PSP w Wachowie w ramach projektu Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu, wraz z opiekunkami wybrali się do Wrocławia pociągiem Intercity, a właściwie autobusem do Opola i pociągiem z Opola do Wrocławia.

  Celem podróży było zapoznanie się dzieci z zasadami dotyczącymi zarówno przebywania na dworcu kolejowym, jak i właściwego zachowania się w pociągu.
  Oprócz tego, pierwszoklasiści mieli możliwość przejazdu tramwajem z dworca PKP we Wrocławiu do centrum Wrocławia - każdy z pasażerów otrzymał pamiątkowy bilet.

  Wycieczka dostarczyła uczniom nowych, niezapomnianych wrażeń i doświadczeń oraz przede wszystkim niezbędnej wiedzy związanej z bezpieczeństwem podróżowania nie tylko pociągiem, ale także autobusem i tramwajem.  Strona www projektu Szkołą Przyjazna Bezpieczeństwu.Festyn Zdrowia

 • SPONSORZY :
  Sponsor 1

  Sponsor 2

  Sponsor 3

  Sponsor 4


  NA ZDROWIE W PSP W WACHOWIE

  W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W WACHOWIE ZORGANIZOWANY ZOSTAŁ FESTYN ZDROWIA. ATRAKCJI BYŁO WIELE I WSZYSCY GOŚCIE AKTYWNIE UCZESTNICZYLI W TEJ IMPREZIE.

  14 czerwca 2015 roku na boisku naszej szkoły w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie” zorganizowany został Festyn zdrowia. Celem imprezy było promowanie idei zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, aktywności fizycznej wśród dzieci i dorosłych a także integracja społeczności szkolnej, wzmacnianie więzów rodzinnych oraz promowanie szkoły. Festyn rozpoczął się powitaniem wszystkich przybyłych przez Panią Dyrektor i przedstawicieli uczniów. W ciekawej, wierszowanej formie dzieci przedstawiły cele festynu oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Następnie odbyły się atrakcje artystyczne. Na początku uczniowie PSP w Wachowie w formie pantomimy zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. „Szkoła na wesoło”. Później swoje umiejętności taneczne zaprezentowała grupa dziecięca „Omega” a po ich występie odbył się teatrzyk, w którym aktorami były przedszkolaki z przedszkola w Wachowie. W przerwach między występami nie mogło zabraknąć pokazów talentów muzycznych uczniów PSP w Wachowie oraz absolwentów szkoły. Po atrakcjach artystycznych wszyscy zostali zaproszeni do degustacji na stoiska promocji zdrowego jedzenia, gdzie serwowany był: pełnoziarnisty chlebek z twarożkiem-czosnkowym, warzywnym lub naturalnym, ciemny, razowy chleb z masłem, owocowy szaszłyk, jogurt owocowy, naturalny sok jabłkowy. Wszystkie smakołyki przygotowane zostały dzięki fundatorom: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Oleśnie, Piekarni „U Marcina” w Wysokiej. Oprócz tych przekąsek powodzeniem cieszyły się przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców uczniów PSP w Wachowie oraz kiełbasa z grilla. Był także popcorn, wata cukrowa, lody i gofry. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowane zostały różne atrakcje. Dzieci chętnie korzystały z kąciku zabaw w którym były klocki Play Mobile oraz malowano im twarze. Przez cały czas trwania festynu przybyli goście mogli zobaczyć wystawę prac artystycznych pt. „Czas na zdrowie”, przygotowanych przez uczniów PSP w Wachowie, obejrzeć projekcję filmu „Śmietnik w mojej głowie” oraz dokonać bezpłatnego pomiaru ciśnienia. Na zakończenie festynu dzieci, rodzice oraz przybyli goście mieli możliwość uczestnictwa w meczu piłki nożnej oraz siatkówki. Dodatkową atrakcją sportową była taneczna lekcja Zumby, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie cele festynu zostały zrealizowane a to dzięki przybyłym gościom oraz osobom aktywnie zaangażowanym w przygotowania do tej imprezy.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Odwiedź nasz profil na Facebook-u


Dzień Matki

 • Dzień Matki


  Dzień Matki był dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wachowie kolejną okazją, by spędzić czas z bliskimi i wyrazić wdzięczność ukochanym Mamusiom.

  26 maj – jest to jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje Święto. Z tej okazji wszystkie MAMY zostały zaproszone do szkoły. Uczniowie przedstawili dla swoich Mam program artystyczny. Wierszyki i piosenki, własnoręcznie przygotowane kolorowe tulipany wykonane techniką origami i prezenty to gesty miłości, które dzieci ofiarowały swoim Mamom.
  To właśnie one, nasze Mamy kochają nas miłością czystą i bezinteresowną. To ich miłość przebacza i koi nasze smutki. To nasze wspaniałe Mamy dostrzegają w nas piękno i pomagają wzrastać i dzięki ich pomocy stajemy się lepsi.
  Spotkanie w tak rodzinnym gronie było dla wszystkich piękną lekcją życia: lekcją wdzięczności, dobroci, która sprawia, że miłość przestaje być pustym słowem. Nasi uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Mamy były zachwycone występami swoich pociech.
  Po przedstawieniach nasze KOCHANE MAMY mile spędziły czas przy kawie, słodkim poczęstunku: kolorowych galaretkach, owocowych szaszłykach i słodkich babeczkach przygotowanych przez uczniów. Wszystkim ten dzień zostanie w pamięci.

  Zobacz galerię zdjęć...


Misja Przyroda - wyjazd na "zieloną szkołę"
 • Od 18.05.2015 – 22.05.21015 uczniowie klas IV - VI przebywali na „zielonej szkole” w Ośrodku Wypoczynkowym Szczeliniec w Karłowie – miejscowości leżącej pośrodku Parku Narodowego Gór Stołowych.
  Codziennie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez pracowników Parku, na których prowadzili obserwacje i badania w terenie. Rozpoznawali rośliny, zwierzęta charakterystyczne dla tego terenu, ale przede wszystkim podziwiali piękno krajobrazu Gór Stołowych, który jest wyjątkowy ze względu na formy skalne o przeróżnych i dziwnych kształtach. Uczniowie mogli je podziwiać szczególnie podczas wejścia na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt tych gór (919 m n.p.m.) i Błędne Skały. Odwiedzili też muzeum zabawek w Kudowie Zdrój, oraz skansen w Pstrążnej.
  Po zajęciach, także nie brakowało atrakcji. Odbywały się rozgrywki sportowe, ognisko. Każdego dnia wrażenia z pobytu na „zielonej szkole” umieszczane były na Facebooku. To działanie było jednym z elementów Projektu.
  „Zielona Szkoła” w PN Gór Stołowych to wspaniałe doświadczenie, nowa wiedza i wiele przyjemności.


  Oto zdjęcia z pobytu na „zielonej szkole” .


XX Oleskie Uliczne Biegi Pokoju
 • Za nami XX Oleskie Uliczne Biegi Pokoju, które odbyły się w sobotę 9 maja na oleskim stadionie. Zawody rozpoczęły się olimpijską ceremonią otwarcia. Symbolicznego zapalenia znicza dokonała Natalia Siedlecka.

  To była jubileuszowa, dwudziesta edycja oleskiego święta biegania. Inicjatorem biegów dwadzieścia lat temu w 1995 roku był Jan Stanisławczyk, który do obecnej edycji jest komandorem oleskich biegów. Podczas ceremonii zdradzono jednak, że jubileuszowa edycja była jego ostatnią w roli najważniejszej osoby imprezy. Z tej okazji burmistrz Sylwester Lewicki wręczył Janowi Stanisławczykowi odznakę Zasłużony dla Ziemi Oleskiej.

  Nasi uczniowie również reprezentowali Naszą Szkołę w Ulicznych Biegach Pokoju osiągając bardzo dobre wyniki. Największy sukces osiągnął Jakub Pawlik, który w biegu na 1000 metrów zajął 3 miejsce oraz Kamil Adamus po fenomenalnej końcówce w biegu na 500 metrów wskoczył na 4 miejsce. Również wśród najmłodszych swój sukces mogła świętować Oliwia Wróbel, która w biegu 6-latków na 150 metrów zajęła 3 miejsce. Dawno już nasza Szkoła nie miała tylu uczniów na podium w Oleskich Ulicznych Biegach Pokoju.

  Pełna lista uczniów PSP Wachów startujących w XX Oleskich Ulicznych Biegach Pokoju:
  1. Oliwia Wróbel (3 miejsce)
  2. Bartosz Działo (16 miejsce)
  3. Mateusz Poloczek (9 miejsce)
  4. Agata Toman (20 miejsce)
  5. Natalia Gagat (35 miejsce)
  6. Kamil Adamus (4 miejsce)
  7. Łukasz Wróbel (28 miejsce)
  8. Jakub Pawlik (3 miejsce)
  9. Józef Mann (7 miejsce)
  10. Michał Bawej (19 miejsce)

  Gratulujemy naszym uczniom sukcesu i pełnego zaangażowania w każdym biegu i liczymy na kolejne sukcesy i jeszcze lepsze miejsca już w przyszłym roku.

  Relacja z zawodów na portalu ool24.pl ...

  Uczniowie PSP w Wachowie na XX Oleskich Ulicznych Biegach Pokoju ...Koncert Gorących Serc
 • 05.05.2015r. uczniowie naszej szkoły dzięki uprzejmości Rady Rodziców uczestniczyli w pięknym koncercie: „Koncercie Gorących Serc”, którego gościem specjalnym była Legenda polskiego rocka zespół „Skaldowie” , który w Oleśnie świętował niezwykły jubileusz 50-lecia istnienia zespołu.

  Podczas koncertu najzdolniejsi uczniowie szkoły muzycznej w Oleśnie wystąpili na scenie razem z zaproszonymi gwiazdami. Skaldowie to polski zespół muzyczny, założony w 1965 roku w Krakowie przez braci Andrzeja i Jacka Zielińskich (ten drugi jest kompozytorem większości piosenek zespołu). 50-lecie Skaldów odnotował m.in. "Teleexpress" w TVP 1, który poinformował, że zespół świętował swój jubileusz na Koncercie Gorących Serc w Oleśnie

  Razem ze „Skaldami” na scenie w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie wystąpili m.in. oleski młodzieżowy big band Wind Band pod batutą Korneliusza Wiatra, chór szkoły muzycznej oraz wokaliści i soliści Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej.


  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Ziemi
 • „Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody zginie.”

  W środe 22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi.
  W tym wyjątkowym dniu mogliśmy zastanowić się nad losem Ziemi i jej przyszłością. Warto dbać o środowisko, segregować śmieci, sadzić drzewka, gdyż żyjemy dzięki naszemu środowisku naturalnemu. Dbając o przyrodę odwdzięczamy się naszej Matce Ziemi, za wszystkie dobra którymi na obdarzyła.
  Po prezentacji, uczniowie zajęli się wykonaniem różnych modeli z surowców wtórnych. Uczyli się przetwarzać odpady. Czas minął szybko i ciekawie.

  Zobacz galerię zdjęć...Pierwszy Dzień Wiosny
 • 20 marca 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie obchodziliśmy Pierszy Dzień Wiosny.

  Od samego rana przygotowywaliśmy się na jej przywitanie.
  Na początku miał miejsce występ zaproszonych artystów cyrkowych. Dostarczył wszystkim wielu wrażeń i emocji.

  W tym dniu miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne - częściowe zaćmienie słońca.
  Dzięki bezchmurnemu niebu, to spektakularne zjawisko obserwowali wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.

  Następnie w klasach uczniowie przygotowywali kolorowe, zdrowe i bardzo owocowe koktaile. Po ich przygotowaniu miała miejsce wspólna degustacja oraz głosowanie na najlepszy koktail. Najbardziej smakowały wszystkim koktaile przygotowane przez uczniów klasy 5.

  Ten udany dzień zakończył się projekcją filmu "Pingwiny z Madagaskaru".

  Zobacz galerię zdjęć...Wycieczka do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie w ramach projektu "Fascynujący Świat Nauki i Technologii"
Dzień otwarty w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie
 • Dnia 11 marca br. szk. zorganizowano dzień otwarty dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną. Z zaproszenia skorzystały dzieci z przedszkola w Wachowie i Wysokiej, którym towarzyszyli rodzice. Od 1 września spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną wszystkie dzieci urodzone w roku 2008 i 2009.

  Przybyłych gości przywitała dyrektor szkoły -Pani Ewa Płaziuk. Zwróciła uwagę, że rozpoczęcie edukacji szkolnej to ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziny.
  Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali swoje zdolności teatralne w przedstawieniu „Szkoła na wesoło”. Przedszkolaki i ich rodzice nagrodzili występujące dzieci gromkimi brawami. Nie mniej podobał się występ młodszych uczniów, którzy przedstawili scenkę ”Krasnoludki”.

  Z upływem czasu maluchom przybywało śmiałości, a obecność przy nich rodziców nie była już aż tak niezbędna. Pod opieką nauczycieli dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej, zajęć z użyciem tablicy interaktywnej oraz plastycznych, muzyczno-ruchowych i językowych.
  Obejrzały sale lekcyjne, w których podejmą naukę i rozmawiały z nauczycielami. Był to dla nich czas świetnej zabawy i twórczej pracy. Na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek oraz medal za wzorowe uczestnictwo w zajęciach.
  Podczas zajęć edukacyjnych dzieci rodzice zostali zaproszeni na spotkanie z Panią Dyrektor, która przedstawiła ofertę edukacyjną placówki i zasady jej funkcjonowania, osiągnięcia oraz plany na kolejny rok szkolny .
  Zapoznała rodziców z reformą programową dotyczącą obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Poinformowała też o dobrym przygotowaniu szkoły i nauczycieli do przyjęcia dzieci sześcioletnich.
  Zwróciła uwagę na indywidualizację pracy z dziećmi zróżnicowanymi wiekowo, tak by nauka była efektywna i interesująca. Rodzice mieli możliwość zadawania nurtujących ich pytań oraz zwiedzenia budynku placówki, gdzie ich dzieci będą zdobywać wiedzę, bawić się i rozwijać.
  Po spotkaniu, rodzice zostali zachęceni do przyjrzenia się zajęciom dzieci. Z zaciekawieniem obserwowali pracę swoich pociech i z dużym zaangażowaniem włączali się do pomocy. Chętnie dzielili się swoimi uwagami i rozmawiali z nauczycielami, którzy informowali o organizacji pracy w klasach młodszych.

  Organizatorzy spotkania dziękują serdecznie wszystkim za zaufanie oraz przybycie. Było nam miło gościć rodziców i dzieci w naszych szkolnych progach. Mamy nadzieję, że goście opuszczali nas z pozytywnymi wrażeniami oraz poczuciem wartościowo i mile spędzonego czasu. .

  Zobacz galerię zdjęć...

  "Happy" w PSP w Wachowie ...

  Dzień Otwarty w PSP Wachów - 2015r. cz 1 ...

  Dzień Otwarty w PSP Wachów - 2015r. cz 2 ...

  Artykuł na portalu ool24.pl ...Sprawdzian Szóstoklasisty
 • W 2015 roku uczniowie klas szóstych szkół podstawowych przystąpią do sprawdzianu przeprowadzonego w nowej formule. Dokładny opis nowego sprawdzianu oraz przykłady zadań, które mogą się na nim pojawić, odnaleźć można w Informatorze opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2013 r.

  INFORMATOR O SPRAWDZIANIE OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 - otwórz plik .
  Sprawdzian w klasie 6 szkoły podstawowej - film .
  Sprawdzian w klasie 6 szkoły podstawowej - informacje dla rodziców .

  Podstawy prawne sprawdzianu określa ustawa o systemie oświaty. Informator o sprawdzianie od roku szkolnego 2014/2015 został wydany na podstawie upoważnienia zawartego w tej ustawie. Zasady przeprowadzania sprawdzianu oraz kwestie związane z dostosowaniem warunków przeprowadzenia sprawdzianu dla uczniów z dysfunkcjami określają także stosowne rozporządzenia.

  ZASADY OGÓLNE

  Sprawdzian jest pisemnym badaniem wiadomości i umiejętności szóstoklasisty. Zadania na sprawdzianie dotyczą wiadomości i umiejętności, które uczeń nabył w klasach I–VI szkoły podstawowej, w czasie nauki języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (języka angielskiego). Zadania na sprawdzianie mogą odnosić się do tekstów z historii lub przyrody. Badane na sprawdzianie wiadomości i umiejętności są zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I i II etapu edukacyjnego. Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe i stanowi jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej (drugim jest uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły). Nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać na sprawdzianie.

  CZĘŚCI ORAZ PRZEBIEG SPRAWDZIANU

  Sprawdzian odbywa się w kwietniu. Uczniowie, którzy nie mogli przystąpić do sprawdzianu w kwietniu, przystępują do niego w drugim terminie, najczęściej w czerwcu.
  Sprawdzian składa się z dwóch części:
  • część 1. – zadania z języka polskiego i matematyki,
  • część 2. – zadania z języka obcego nowożytnego, którego szóstoklasista uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego (ma do wyboru jeden z sześciu języków: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski).
  Część pierwsza sprawdzianu trwa 80 minut, część druga – 45 minut; obie części odbywają się w tym samym dniu i są oddzielone przerwą. Terminarz sprawdzianu ogłasza na stronie internetowej cke.edu.pl Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sierpniu poprzedzającym rok szkolny, w którym odbywa się dany sprawdzian.

  ZADANIA NA SPRAWDZIANIE

  Sprawdzian obejmuje dwa zestawy zadań:
  • z języka polskiego i matematyki,
  • z języka obcego nowożytnego
  Pierwszy zestaw składa się z zadań zamkniętych i otwartych, drugi – z zadań zamkniętych. W zadaniach zamkniętych uczeń wybiera i zaznacza poprawną odpowiedź spośród podanych. W zadaniach otwartych uczeń sam formułuje i zapisuje odpowiedź. Zestaw zadań z języka polskiego składa się z 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw z matematyki obejmuje 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw zadań z języka obcego składa się z 35–45 zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań zamkniętych uczeń przenosi do kart odpowiedzi, natomiast rozwiązania zadań otwartych umieszcza w arkuszu w przeznaczonym na to miejscu.

  WYNIKI SPRAWDZIANU

  Zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu uczeń otrzymuje w dniu zakończenia roku szkolnego. Na zaświadczeniu umieszcza się cztery wyniki wyrażone w procentach:
  • wynik z części 1.(wynik ogólny i wyniki szczegółowe z języka polskiego i matematyki),
  • wynik z części 2. (z języka obcego).
  Wyniki egzaminacyjne są ostateczne, tzn. nie można ich podważyć.

  INFORMACJE DODATKOWE

  Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych wojewódzkich lub ponadwojewódzkich (organizowanych z jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem) są zwolnieni z odpowiedniej części sprawdzianu otrzymują za nią najwyższy wynik.
  Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym uczniowie z dysfunkcjami) mogą skorzystać z określonych dostosowań w czasie pisania sprawdzianu. Komunikat w tej sprawie ogłasza Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do 30 sierpnia przed rokiem szkolnym, w którym przeprowadzany jest sprawdzian.
  Jeżeli w trakcie przeprowadzania sprawdzianu lub podczas oceniania prac stwierdzi się, że uczeń pracował niesamodzielnie, odpowiednia część sprawdzianu zostaje unieważniona, a dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informację o przyczynach unieważnienia przekazuje dyrektorowi szkoły. Taką informacje otrzymują również rodzice ucznia (prawni opiekunowie).
  Sprawdzona i oceniona praca może zostać udostępniona do wglądu uczniowi i jego rodzicom (prawnym opiekunom). Warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

  O INFORMATORZE

  Informator zawiera: podstawy prawne sprawdzianu, opis egzaminu i sposób jego przeprowadzenia, informację o typach zadań egzaminacyjnych oraz przykładowe zadania z poszczególnych przedmiotów wraz z rozwiązaniami i zasadami punktacji. Podane w Informatorze przykłady zadań nie wyczerpują wszystkich wymagań edukacyjnych i typów zadań, które mogą pojawić się na sprawdzianie. Tylko realizacja wszystkich wymagań z podstawy programowej zapewnia rzetelne przygotowanie uczniów do sprawdzianu.

  Część 1. Język polski. Przykładowe zadania z rozwiązaniami

  Zestaw zawiera zadania otwarte i zamknięte. Wśród zadań otwartych mogą wystąpić: zadania z luką, zadania krótkiej odpowiedzi i zadania rozszerzonej odpowiedzi. Zadania zamknięte mogą objąć: zadania wielokrotnego wyboru, zadania prawda – fałsz oraz zadania na dobieranie.
  Zadania odnoszą się do różnych tekstów: literackich, nieliterackich i ikonicznych (np. fotografia, plakat, komiks). Teksty mogą dotyczyć zagadnień związanych z historią lub przyrodą.
  Jednym z zadań otwartych jest zadanie rozszerzonej odpowiedzi, które polega na stworzeniu jednej z określonych form wypowiedzi pisemnej: opowiadania z dialogiem, kartki z pamiętnika, wpisu w dzienniku, listu oficjalnego, sprawozdania, opisu (postaci, przedmiotu, krajobrazu), ogłoszenia, zaproszenia, notatki.
  Ocena zadania rozszerzonej odpowiedzi obejmuje następujące kryteria: treść (0–3 pkt.), styl (0–1 pkt.), język (0–1 pkt.), ortografia (0-1 pkt.), interpunkcja (0-1 pkt.).
  Informator zawiera przykłady zadań wraz z rozwiązaniami. Do każdego zadania przypisano najważniejsze wymagania ogólne i szczegółowe z podstawy programowej, do których to zadanie się odnosi. W Informatorze podano także oczekiwane rozwiązania, schemat oceniania oraz przykładowe rozwiązania zadań wraz z punktacją.

  Część 1. Matematyka. Przykładowe zadania z rozwiązaniami

  Zestaw zawiera zadania, które mogą mieć formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań zamkniętych mogą wystąpić: zadania wielokrotnego wyboru, zadania prawda – fałsz oraz zadania na dobieranie.
  W zadaniach otwartych, oprócz sprawności rachunkowej, może być sprawdzany poziom opanowania umiejętności opisanych w podstawie programowej następującymi wymaganiami: wykorzystanie i tworzenie informacji, modelowanie matematyczne oraz rozumowanie i tworzenie strategii.
  Zadania otwarte są punktowane maksymalnie na od 1 do 4 p., a ocena rozwiązania zadania zależy od tego, w jakim stopniu uczeń dotarł do całkowitego rozwiązania.
  Informator zawiera przykłady zadań wraz z rozwiązaniami. Do każdego zadania przypisano najważniejsze wymagania ogólne i szczegółowe z podstawy programowej, do których to zadanie się odnosi. W Informatorze podano także oczekiwane rozwiązania, schemat oceniania oraz przykładowe rozwiązania zadań wraz z punktacją.

  Część 2. Język obcy nowożytny.

  Zestaw zadań z języka obcego nowożytnego obejmuje cztery części oparte na wymaganiach ogólnych ujętych w podstawie programowej: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, rozumienie tekstów pisanych.
  Podstawą zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu są krótkie teksty, a zadań sprawdzających znajomość funkcji językowych oraz podobieństw i różnic w sposobie ich realizacji w języku polskim i obcym – krótkie jedno- lub, dwuzdaniowe wypowiedzi odtwarzane z płyty CD.
  Na płycie są nagrane teksty w języku obcym oraz instrukcje w języku polskim (dotyczące rozwiązywania zadań). Wszystkie wypowiedzi są dwukrotnie odtwarzane w sali egzaminacyjnej.
  Zadania sprawdzające znajomość środków językowych i rozumienie tekstów pisanych są oparte na pojedynczych zdaniach lub krótkich tekstach zamieszczonych w zestawie zadań. Zadania we wszystkie czterech częściach mogą być również oparte na materiale ikonograficznym.
  Zadania w arkuszu mają wyłącznie formę zamkniętą i są to zadania wielokrotnego wyboru, zadania prawda – fałsz oraz zadania na dobieranie.
  Informator zawiera przykłady zadań wraz z rozwiązaniami. Do każdego zadania przypisano najważniejsze wymagania ogólne i szczegółowe z podstawy programowej, do których to zadanie się odnosi. W Informatorze podano także oczekiwane rozwiązania, schemat oceniania oraz przykładowe rozwiązania zadań wraz z punktacją.
  (żródło: kometarz eksperta WSiP do Informatora CKE, http://www.wsip.pl/sprawdzian-szostoklasisty/dokumenty/komentarz-informatora-cke/)
  Termin sprawdzianu w roku szkolnym 2014/2015: 1 kwietnia 2015 r. godz. 9.00

  Uczniowie w bieżącym roku szkolnym przystąpią próbnych sprawdzianów:

  26 listopada 2014 r. próbny sprawdzian szóstoklasisty "Diagnoza przed ..." wyd. Nowa Era
  4 grudnia 2014 r. próbny sprawdzian szóstoklasisty wyd. WSiP
  styczeń 2015 r. - sprawdzian opracowny przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Ogólnopolski Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z Operonem
  4 marca 2015 r. -próbny sprawdzian szóstoklasisty wyd. WSiP


  Informacje dotyczące przebiegu sprawdzianu w roku szkolnym 2014/2015 (dla uczniów i rodziców).

  Prawa i obowiązki ucznia (słuchacza) przystępującego do sprawdzianu określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfi-kowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562, ze zm.).

  Uczniowie (słuchacze) posiadający opinię / orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenie lekarskie o chorobie lub czasowej niesprawności oraz ci, którzy mają pozytywną opinię rady pedago-gicznej, mają prawo do przystąpienia do sprawdzianu w warunkach i formie dostosowanych do ich dysfunkcji (zgodnie z Komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie spo-sobu dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2014/2015 sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów (słuchaczy) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełno-sprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, opublikowa-nym na stronie internetowej CKE).

  1. Uczeń (słuchacz) zgłasza się na każdą część sprawdzianu w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

  2. O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmują miejsca przy stolikach, których numery wylosowali. Każdy uczeń (słuchacz) powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony.

  3. Na sprawdzian uczeń (słuchacz) przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania:
  a. na część pierwszą – pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz,
  b. na część drugą – pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem.
  Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (telefonów itp.).

  4. Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela zdających odbiera pakiety z materiałami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej.

  5. Arkusze egzaminacyjne rozdaje się zdającym o godzinie wyznaczonej w harmonogramie ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako godzina rozpoczęcia danej części sprawdzianu.

  6. Po otrzymaniu właściwego arkusza na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego zdający ma obowiązek:
  a) zapoznać się z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego; w razie wątpliwości może poprosić o jej wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego
  b) w części pierwszej sprawdzianu wyrwać ze środka arkusza kartę rozwiązań zadań otwartych z ma-tematyki wraz z kartą odpowiedzi (karty odpowiedzi nie wolno odrywać od karty rozwiązań), następnie kartę rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego (nie dotyczy uczniów (słuchaczy) korzystających z arkuszy dostosowanych, tj. S…-…2, S…-…4, S…-…5, S…-…6, S…-…7, S…-…8; w przypadku uczniów (słuchaczy) niepełnosprawnych ruchowo, uczniów z czasową niesprawnością rąk, uczniów z afazją i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się w wykonaniu tej czynności pomagają członkowie zespołu nadzorującego)
  c) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne są kompletne, tj. czy zawierają:
  - w części pierwszej (język polski i matematyka) – zeszyt zadań, kartę rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, kartę rozwiązań zadań otwartych z matematyki wraz z kartą odpowiedzi
  - w części drugiej (język obcy nowożytny) – zeszyt zadań wraz z kartą odpowiedzi
  d) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne zawierają wszystkie kolejno ponumerowane strony, czy są wyraźnie wydrukowane, czy w zeszycie zadań znajduje się wymieniona w instrukcji liczba zadań; braki powinien natychmiast zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego, po otrzymaniu kompletnego arkusza potwierdzić jego odbiór czytelnym podpisem w odpowiednim miejscu protokołu przebiegu danej części sprawdzianu
  e) sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod, numer PESEL oraz umieścić naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach (w przypadku uczniów (słuchaczy) korzystających z arkuszy dostosowanych, tj. S...-…2, S...-…4, S...-…5, S...-…6, S...-…7, S...-…8 oraz uczniów (słuchaczy) niepełnosprawnych ruchowo, uczniów (słuchaczy) z czasową niesprawnością rąk, uczniów (słuchaczy) z afazją i uczniów (słuchaczy) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego).

  7. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczy się od momentu zapisania na tablicy (planszy) godziny rozpoczęcia pracy i wynosi odpowiednio:
  a. w części pierwszej sprawdzianu – 80 minut; w przypadku uczniów (słuchaczy), dla których czas trwania sprawdzianu może być przedłużony – nie więcej niż 120 minut
  b. w części drugiej sprawdzianu – 45 minut; w przypadku uczniów (słuchaczy), dla których czas trwania sprawdzianu może być przedłużony – nie więcej niż 70 minut. W przypadku części drugiej sprawdzianu bezpośrednio po zapisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia rozwiązania zadań odtworzone zostaje nagranie z płyty CD.

  8. Zdający rozwiązuje zadania, zaznacza lub zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (tylko rysunki może wykonać ołówkiem).

  9. Zdający zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi (nie dotyczy uczniów (słuchaczy) niewidomych, słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, niepełnosprawnych ruchowo i z czasową niesprawnością rąk, z afazją oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się).

  10. W czasie pracy z arkuszem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu sprawdzianu, a w szczególności:
  a) nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem konieczności skorzystania z pomocy medycznej)
  b) nie opuszcza wylosowanego w sali miejsca
  c) w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi
  d) nie wypowiada uwag i komentarzy
  e) nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.

  11. W przypadku
  -stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia (słuchacza)
  -wniesienia przez ucznia (słuchacza) do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia (słuchacza) z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej
  -zakłócania przez ucznia (słuchacza) prawidłowego przebiegu sprawdzianu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom (słuchaczom)
  przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa danemu uczniowi (słuchaczowi) pracę z danym arkuszem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część sprawdzianu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia sprawdzianu.

  12. Zdający, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój arkusz egzaminacyjny. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza poprawność kodowania i kompletność arkusza i odbiera go. Dodatko-wo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed jego odebraniem przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń (słuchacz) zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca przeniesienie odpowiedzi na kartę (nie dotyczy uczniów (słucha-czy) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, uczniów (słuchaczy) niepełnosprawnych ruchowo oraz z czasową niesprawnością rąk, uczniów (słuchaczy) z afazją oraz korzystających z arkuszy dosto-sowanych, tj. S...-...2, S...-...4, S...-…5, S...-...6, S...-…7, S...-…8). Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń (słuchacz) wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.

  13. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie (słuchacze), którzy przenoszą odpowiedzi na kartę, mają 5 dodatkowych minut, żeby sprawdzić poprawność wykonania tej czynności. Ten czas nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi. Po upływie 5 minut zdający kończą pracę z arkuszem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego. Zdający, którzy nie zdążyli przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zgłaszają ten fakt nauczycielowi.

  14. Druga część sprawdzianu rozpoczyna się w tym samym dniu po przerwie i przebiega zgodnie z zasadami opisanymi w punktach od 4. do 13. za wyjątkiem punktu 6b.

  15. Jeżeli uczeń (słuchacz) uzna, że w trakcie sprawdzianu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, on lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą w terminie 2 dni od daty sprawdzianu zgłosić pisemne zastrzeżenia do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Zastrzeżenie musi zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji.

  16. Dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od daty ich otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej jest ostateczne. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania sprawdzianu, na skutek zastrzeżeń, o których mowa w pkt 15., lub z urzędu, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, może unieważnić odpowiednią część sprawdzianu, je-żeli to naruszenie mogło wpłynąć na jego wynik. Uczeń (słuchacz) przystępuje do odpowiedniej części sprawdzianu w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  17. Stwierdzenie podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez uczniów (słuchaczy) skutkuje unieważnieniem odpowiedniej części sprawdzianu tych zdających (decyzję podejmuje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Uczeń (słuchacz) przystępuje ponownie do odpowiedniej części sprawdzianu w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  18. W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia (słuchacza), który przystąpił do sprawdzianu lub odpowiedniej jego części w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, unieważnia sprawdzian lub odpowiednią część sprawdzianu tego ucznia (słuchacza). W zaświadczeniu o szczegółowych wynikach sprawdzianu dla tego ucznia (słuchacza), w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyników uzyskanych z odpowiednich części sprawdzianu wpisuje się „0%”.

  19. W sytuacjach, o których mowa w pkt 16.–18., dyrektor komisji okręgowej przekazuje dyrektorowi szkoły oraz, za jego pośrednictwem, rodzicom (prawnym opiekunom) ucznia lub słuchaczowi, któremu została unieważniona odpowiednia część sprawdzianu, pisemną informację o przyczynach unieważnienia
  Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty uczniów wraz z rodzicamiWycieczka klasy 5 na lodowisko.
Otwarty Turniej Tenisa Stołowego w Wachowie
 • Dnia 23.01.2015r. w naszej szkole odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego.
  Wyniki Turnieju:

  Szkoła Podstawowa klasy I-III

  1. Łukasz Wróbel
  2. Szymon Rataj
  3. Paulina Bryś

  Szkoła Podstawowa klasy IV-VI Chłopcy:

  1. Jakub Pawlik
  2. Michał Bawej
  3. Tobiasz Pawełczyk

  Szkoła Podstawowa i gimnazjum dziewczyny:

  1. Julia Kansy
  2. Marta Woźny
  3. Wiktoria Poloczek

  Gimnazjum Chłopcy:

  1. Szymon Kansy
  2. Marcel Lelek
  3. Kamil Bomba

  Dorośli kobiety:

  1. Karolina Wolna
  2. Krystyna Bryś
  3. Justyna Jabłonka

  Dorośli mężczyźni:

  1. Janusz Czarnogórski
  2. Sylwester Gagat
  3. Grzegorz BryśBal karnawałowy 2015
 • Dnia 22.01.2015r. w naszej szkole odbył się coroczny bal karnawałowy. Było wesoło i bardzo kolorowo, oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy 6 i 4. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci. Najlepsze stroje zostały nagrodzone.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Babci i Dzień Dziadka
 • Dnia 21.01.2015r. do naszej szkoły zostali zaproszeni babcie i dziadkowie naszych uczniów, żeby uczcić ich święto. Licznie przybyłych gości powitała pani dyrektor i złożyła im serdeczne życzenia. Potem uczniowie klas I-III wystąpili z przygotowanym przez wychowawców programem artystycznym. Po występie uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Dla zaproszonych gości mamy uczniów przygotowały przepyszne ciasta. Przy wspólnym biesiadowaniu czas szybko i przyjemnie mijał. Niektórzy dziadkowie zwiedzili naszą szkołę.

  Zobacz galerię zdjęć...Wieczór Adwentowo-Bożonarodzeniowy
 • 21 grudnia 2014 roku uczniowie PSP w Wachowie, ich rodzice oraz nauczyciele zaprosili wszystkich na coroczny Wieczór Adwentowo-Bożonarodzeniowy do niezwykłego miejsca - sali klubu muzycznego MAGNUM w Wachowie. Na spotkanie przybyli liczni goście, a także Skarbnik Gminy Jan Jaskulski, który złożył wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia Świąteczne i Noworoczne w imieniu swoim i Burmistrza Olesna, który niestety nie mógł osobiście uczestniczyć w tym spotkaniu. W nowoczesnej sali jej właściciele - Państwo Ewa i Andrzej Dandykowie stworzyli niepowtarzalną atmosferę. Uczniowie szkoły w Wachowie mogli zaprezentować wokalno-słowne przedstawienie z okazji narodzin Jezusa Chrystusa na tle olbrzymiego telebimu, na którym za pomocą ledowych diod "wyczarowano" obrazy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Po Jasełkach kilkuset przybyłych gości wysłuchało instrumentalnych wersji popularnych kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów z Wachowa. Później rozpoczęło się wspólne świętowanie; pito herbatę, kawę, delektowano się smakiem pysznych ciast przygotowanych przez rodziców. Po zakończeniu imprezy, wychodzący żegnali się słowami: "Za rok w tym samym miejscu!"

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film z wydarzenia...
  Druga część filmu ...

Spotkanie z Mikołajem
 • "… Święty Mikołaj będzie wśród nas
  Spełni marzenia i wszystkie sny
  Święty Mikołaj puka do drzwi..."

  Dziś w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie; wszystkich uczniów –grzecznych i troszkę mniej grzecznych odwiedził Święty Mikołaj. Co prawda wszyscy uczniowie byli pewni, że przyjedzie do naszej szkoły.
  Wszyscy zebrali się na szkolnym korytarzu oczekując gościa, aż wreszcie pojawił się. Dzieci przywitały Go bardzo serdecznie. Święty Mikołaj podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo się ucieszył, że w tym roku również czekało na niego tak dużo grzecznych uczniów, o czym już wcześniej był poinformowany. Rozmawiał ze wszystkimi, zachęcał ich, aby były grzeczne. Święty Mikołaj, jak co roku, wręczył piękne prezenty. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Na pożegnanie święty Mikołaj obiecał, że odwiedzi naszą szkołę za rok! Już na Niego czekamy.

  Zobacz galerię zdjęć...Konkurs plastyczny " Jesienny pejzaż "
 • W miesiącu październiku ogłoszony został konkurs plastyczny pt. "Jesienny pejzaż".
  Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach: Klasy I - III i Klasy IV - VI.
  Wyniki konkursu:
  - w klasach I - III
  I miejsce - Paulina Bryś, kl. II
  II miejsce - Szymon Rataj, kl. II
  III miejsce - Natalia Gagat, kl. II
  wyróżnienia: Mateusz Poloczek, kl. I
  Agata Toman, kl. II
  - w klasach IV -VI
  I miejsce - Anna Rataj, kl. IV
  II miejsce - Zofia Rataj, kl. V
  III miejsce - Wiktoria Poloczek, kl. IV
  Nagrodę specjalną za pracę przestrzenną otrzymała Oliwia Łyko - uczennica kl.I
  GRATULUJEMY!


  Zobacz galerię zdjęć...Andrzejki w naszej szkole – w powietrzu czuć było magię
 • Andrzejki to jedyna, niezwykła noc w której, według dawnych wierzeń, świat realny łączy się ze światem pełnym czarów. To właśnie w wigilię św. Andrzeja każdy z nas może oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat pełen fantazji.
  Taki wyjątkowy czas miał miejsce w środę, 26 listopada w naszej szkole, kiedy zostały zorganizowane Andrzejki. Korytarz szkolny witał wszystkich odpowiednio przygotowaną dekoracją- mnóstwem kolorowych balonów i światełek. W powietrzu czuć było magię. O godzinie 10:00 rozpoczęła się zabawa dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Pojawili się także specjalnie zaproszeni goście - przedszkolaki z Wachowa. Impreza dla najmłodszych trwała aż do godziny 13:00. Natomiast klasy starsze rozpoczęły zabawę o godzinie 17:00, zakończyły o godzinie 20:00.
  W tym dniu wszystkie dzieci bawiły się przy piosenkach dyskotekowych. Didżeje – chłopcy z szóstej klasy, puszczali świetną muzykę. Zabawy taneczne przeplatały się z magią, czyli z różnymi wróżbami. Dzieci z przedszkola poznawały znaczenie liczb oraz znaków z zodiaku. Z kolei starsi uczniowie, poprzez wróżby, odczytywali własną przyszłość. Dzięki nakłuwaniu papierowego serca z imionami poznawali imię przyszłego męża/żony, gdy losowali kartki z nazwami kolorów, dowiadywali się, co ich czeka w przyszłym roku. Była też wróżba z rozsypanych szpilek, przepowiednia z cyfr i różne tajemnicze loterie. W połowie zabawy, aby każdy trochę mógł odpocząć, przygotowany był słodki poczęstunek – pyszne pączki z lukrem oraz ciepła herbata.
  Momentem kulminacyjnym dla wszystkich uczestników imprezy była wróżba dająca najszersze pole interpretacji; lanie wosku przez zaczarowaną dziurkę od klucza. Zabawa polegała na odgadywaniu woskowych kształtów. Z kształtu wosku, czyli z powstałej płaskorzeźby można było odczytać wiele – należało tylko użyć wyobraźni. Andrzejki w naszej szkole miały magiczną moc, gdyż uchyliły wrota do nieznanej nam przyszłości. Były także świetną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem.  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film z wydarzenia...
  Zobacz drugi film ...

Akcja "Weź paragon"
 • Dnia 25.11.2014r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wachowie uczestniczyli w akcji „Weź paragon” organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Celem zajęć przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Skarbowego w Oleśnie było uświadomienie uczniom konieczności zabierania za zakupiony towar paragonu. Dzieci dowiedziały się, że zabierając paragon ułatwiają sobie złożenie reklamacji, mają możliwość porównania cen, wspierają uczciwą konkurencję, mają pewność, że nie zostały oszukane. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego wystawienia sobie paragonu. Otrzymali pamiątkowe zakładki i kartki przypominające o akcji. Wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.

  Zobacz galerię zdjęć...Drugie śniadanie z Kubusiem
 • Drugie śniadanie - czemu nie. Zobaczcie jakie kolorowe i smaczne pyszności przygotowały dzieci...

  19 listopada wspólnie z Kubusiem, który zawsze promuje zdrowy tryb życia, postanowiliśmy sami przyrządzić w szkole pyszne drugie śniadanie. W tym dniu dzieci przyniosły różne zdrowe produkty. Umyły ręce i zabrały się do pracy. Na deseczkach dzieci kroiły zdrowe warzywa, wycinały śmieszne kształty i tak powstawały przepyszne, kolorowe a przede wszystkim apetyczne i zdrowe kanapki. Takie kolorowe drugie śniadanie zniknęło błyskawicznie z talerzyków.


  Zobacz galerię zdjęć...Obchody Dnia Świętego Marcina
 • Przygotowania do dnia św. Marcina zaczęły się juz kilka dni wcześniej, kiedy to uczniowie w szkole wykonywali papierowe lampiony.
  A w niedzielne popołudnie 9 listopada od godz. 12.30 uczniowie kl. IV-VI odwiedzali mieszkańców Leśnej przekazując z okazji dnia Św. Marcina życzenia jak najlżejszej zimy w tym roku oraz wszystkiego co najlepsze. W zamian otrzymywali przeróżne słodkości. Po zakończeniu pochodu uczniowie wraz z rodzicami oraz dziadkami spotkali sie na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez koła DFK w Wachowicach. Na stole królował oczywiście rogalik z pysznym nadzieniem.
  Dziewczynki przygotowały również krótkie przedstawienie przybliżające nam postać św. Marcina oraz symbole z nim związane.

  Dziękujemy serdecznie mieszkańcom Leśnej za miłe przyjęcie. Za rok na pewno odwiedzimy mieszkańców innej wioski, ale której? Niech to będzie niespodzianka......

  Zobacz galerię zdjęć...11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
 • Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
  Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
  Po upadku rządów komunistycznych święto to nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

  12 listopada 2014 r. społeczność naszej szkoły uczciła 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta akademia przygotowana została w postaci krótkiej lekcji historii. Pomiędzy historycznymi faktami wygłaszanymi przez uczniów można było usłyszeć śpiew patriotycznych piosenek. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętali tę ważną datę dla naszego kraju i postacie z nią związane.

  Zobacz galerię zdjęć...Konkurs na najpiękniejszą dynię
 • Tradycją w naszej szkole jest obchodzenie w dniu 31 października Halloween. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs na najpiękniejszą dynię. Cieszył się on olbrzymim zainteresowaniem wśród dzieci. Na konkurs wpłynęło mnóstwo ciekawych prac. Dzieci "zaczarowały dynie" w różne postaci, np. kota.

  Chcąc pochwalić się pomysłowością dzieci zorganizowano wystawę konkursową w głównym holu szkoły. Prace zachwyciły członków jury oraz odwiedzających w tym czasie szkołę Rodziców.

  Wyniki konkursu :
  I m-ce Paulina Bryś

  II m-ce Jessica Baumert i Agata Toman

  III m-ce Jakub Pawlik i Szymon Rataj

  Zobacz galerię zdjęć konkursowych prac ...Bal Halloween
 • Z okazji święta Halloween w naszej szkole odbył się BAL HALLOWEEN dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Zjawiło się na nim grono dzieci w rozmaitych przebraniach. Nie brakowało kościotrupów, czarownic, potworów, czarnych kotów czy wampirów. Dzieci bawiły się, tańczyły i aktywnie brały udział w konkursach.

  Podczas balu każdy miał również szanse sprawdzić się w dwóch innych konkurencjach, picia soku z cytryny , przechodzenie w tańcu pod liną oraz konkursu na najciekawsze przebranie. Zwycięzcy w nagrodę otrzymywali garść słodyczy.

  Konkurs na najciekawsze przebranie:
  I m-ce Michał Bawej klasa 5
  II m-ce Łukasz Świtała klasa 5
  III m-ce Wiktoria Poloczek klasa 4

  Zobacz galerię zdjęć z baluRekord 2014 w PSP w Wachowie
 • W czwartek 16 października 2014r. w samo południe 51 uczniów naszej szkoły dołączyło się do ustanowienia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach.
  Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca – „Restart a Heart”.
  Ogólnopolskim organizatorem akcji była Polska Rada Resuscytacji oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która chce tym sposobem zwrócić uwagę na to, jak ważne jest posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film z wydarzenia...Dzień Edukacji Narodowej 2014
 • Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku rozpoczęły się Mszą Św.
  Głównym punktem Dnia była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Jana de La Salle w Uszycach, których mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Przedstawiony program artystyczny bardzo podobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom
  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszyscy uczniowie naszej szkoły przekazali życzenia swoim nauczycielom w formie wspólnie zaśpiewanej piosenki. Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom i innym pracownikom szkoły kwiaty oraz wykonane własnoręcznie laurki z życzeniami.

  Zobacz galerię zdjęć...Święto Pieczonego Ziemniaka
 • 30 września w słoneczne, wtorkowe przedpołudnie obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole „Święto Pieczonego Ziemniaka”.

  Świętowanie rozpoczęliśmy od pysznego posiłku, którym były ziemniaki pieczone w ognisku z masełkiem i solą. Następnie przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie odbyły się wyścigi rzędów klas I-III i IV -VI. Głównym bohaterem konkurencji był oczywiście „ziemniak”. Rzucaliśmy ziemniakami do celu, graliśmy ziemniakiem w hokeja, przenosiliśmy duże ziemniaki na łyżkach, było bardzo śmiesznie i ciekawie. Po konkurencjach sportowych przeszliśmy do klas, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami tworzyli „ziemniaki-cudaki”, czyli przedziwne, śmieszne figurki z ziemniaków. Udało się nam stworzyć biedronkę, pszczołę, jeża i inne dziwne stworki. Imprezę z ziemniakiem zaliczamy do udanych, więc na pewno za rok powtórzymy.

  Zobacz galerię zdjęć...Akcja "Sprzątanie Świata"
Ślubowanie pierwszoklasistów
 • 1 września 2014 roku, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się również uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

  Pani Beata Wąsik, wychowawczyni klasy pierwszej, uroczyście powitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania i pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk. Pierwszoklasiści odcisnęli kciuk na przygotowanym arkuszu, potwierdzając swoje ślubowanie. Na pamiątkę tego faktu otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom pasowania na ucznia.
  Życzymy im radości i wielu sukcesów w nauce.

  Zobacz galerię zdjęć...Początek roku szkolnego 2014/2015
 • Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2014/2015!

  Wakacje niestety skończyły się i pora wracać do szkolnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci, pełni sił i zapału do pracy.
  Serdecznie witamy szczególnie naszych pierwszoklasistów. Wierzymy, że polubicie swoją nową szkołę i będziecie się w niej dobrze czuli.

  Wszystkich uczniów serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk.

  Zobacz galerię zdjęć...


Archiwum roku szkolnego 2013/2014

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
 • W dniu 27 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Jak co roku żegnaliśmy uczniów klasy szóstej, którzy ukończyli naukę w szkole podstawowej.

  Tradycyjnie, zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą Św. w kościele. O godzinie 9:00 odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów klasy V i VI. Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Płaziuk, która powitała uczniów oraz rodziców klasy VI.
  Jako pierwsi wystapili uczniowie klasy piątej - przygotowali oni krótki program artystyczny, w którym na wesoło przedstawili każdego z szóstoklasistów oraz wręczyli im miłe upominki. Absolwenci również przygotowali część artystyczna, w której nawiązali do przeżytych chwil w szkole. Potem podziękowali pani dyrektor, wychowawcy klasy i pozostałym nauczycielom oraz wręczyli kwiaty.

  Następnie pani dyrektor wręczyła rodzicom uczniów klasy szóstej podziękowania i listy gratulacyjne. Na uroczystym apelu wychowawca klasy szóstej, pan Robert Płaziuk, wręczył szóstoklasistom Świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej oraz wyniki Sprawdzianu Szóstoklasisty. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia dla uczniów osiągających ponadprzeciętne wyniki w nauce.

  W tym roku szkolnym uczennica klasy III - Wiktoria Poloczek odniosła bardzo duży sukces w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur". Wiktoria uzyskała wynik Bardzo Dobry - jest jedną z sześciu uczniów, którzy otrzymali ten tytuł w kategorii M1. Otrzymała z rąk pani dyrektor statuetkę za wynik bardzo dobry oraz nagrodę.

  Po uroczystości wszyscy uczniowie klas I - V wraz z wychowawcami udali się na klasowe zakończenie roku szkolnego.

  Tego dnia oficjalnie zakończono rok szkolny 2013/2014, nastały w końcu wyczekiwane wakacje. Wszystkim uczniom życzymy miłych i bezpiecznych wakacji.

  Szkoło! Odpoczywaj bez nas - wracamy za dwa miesiące

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

  Zobacz galerię zdjęć...Jubileusz 40 - lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Wachowie
 • 22 czerwca 2014r. na boisku szkolnym w Wachowie odbył się Festyn Rodzinny z okazji jubileuszu 40-lecia szkoły w Wachowie. Nowa szkoła w Wachowie, wybudowana w czynie społecznym przez mieszkańców Wachowa, Leśnej i Wachowic, została oddana do użytku 1 września 1974r. Inicjatorem budowy był ówczesny kierownik pan Tadeusz Baros.

  Tegoroczny jubileusz był okazją do przypomnienia historii szkoły, jej osiągnięć, sukcesów absolwentów i wielu wspomnień. W tym dniu świętowano również 25-lecie pełnienia funkcji sołtysa wsi Wachów przez panią Dorotę Szewczyk.

  Impreza rozpoczęła się mszą świętą, a następnie kontynuowano uroczystość na placu festynowym. Przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele gminy – sekretarz pani Bożena Matusiak i radna pani Renata Wolny, sołtysi okolicznych wsi, dyrektor przedszkola w Wachowie, byli dyrektorzy szkoły, nauczyciele i pracownicy. Nie zabrakło absolwentów, rodziców, uczniów naszej szkoły i mieszkańców najbliższej okolicy.
  W czasie uroczystości sekretarz gminy pani Bożena Matusiak wręczyła listy gratulacyjne dyrektorowi szkoły pani Ewie Płaziuk i sołtysowi Wachowa pani Dorocie Szewczyk. Z okazji jubileuszu szkoła otrzymała od burmistrza Olesna pana Sylwestra Lewickiego prezent – spalinową kosiarkę do trawy.
  Artystycznym występem uczniowie zaprezentowali historię szkoły i jej codzienność. Dzieci dały popis umiejętności gry na instrumentach muzycznych. Zatańczyły czirliderki. Absolwenci odegrali dwie scenki kabaretowe, grali i śpiewali. Wystąpił zespół instrumentów dętych Septo Band z Chudoby a na zakończenie wspólnie zatańczono Zumbę.
  Nie zabrakło atrakcji: jubileuszowy tort, ciasto kawa i herbata na stołach, kiełbasa z grilla, lody, popcorn, wata cukrowa, napoje, malowanie twarzy, zwierzątka z baloników, zabawy dzieci z chustą. W budynku szkoły przygotowano wystawę kronik, albumów, zdjęć i tekstów poświęconych historii, osiągnięciom szkoły i jej codzienności. Obecni na festynie z zainteresowaniem oglądali występy dzieci, korzystali z przygotowanych atrakcji. Dobra zabawa trwała do wieczora.

  Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej jubileuszowej uroczystości.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Dziecka i Sportu
 • W dniu 2 czerwca 2014 roku świętowaliśmy w naszej szkole tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu. Na ten dzień dzieci czekają z niecierpliwością, ponieważ to dzień zabawy i niespodzianek. W tym roku zaprosiliśmy do nas uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej z Wojciechowa, by wspólnie obchodzić ten dzień.

  Zamiast tradycyjnych lekcji przygotowano, ulubione przez dzieci, zabawy i zawody sportowe. Nauczyciele przygotowali zawody sportowe. Klasy I – III rywalizowały podczas wyścigów rzędów. Natomiast klasy IV – VI uczestniczyły w turnieju piłki nożnej.
  W tym wyjątkowym dniu czekała ich również inna atrakcja – kiełbaska z grilla. Sponsorem była Rada Rodziców.

  Z okazji Dnia Dziecka naszym Uczniom i Wszystkim Dzieciom
  życzymy
  uśmiechu, radości i wytrwałości.
  Życzymy Wam byście byli zawsze pociechą i dumą Waszych wspaniałych Rodziców i Rodzin.


  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna
  i wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej w Wachowie


  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Matki
 • ,,Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy.
  Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostaje"

  Antoine de Saint – Exupery

  Dzień Matki był dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wachowie kolejną okazją, by spędzić czas z bliskimi i wyrazić wdzięczność ukochanym Mamusiom.

  26 maj – jest to jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje Święto. Z tej okazji wszystkie MAMY zostały zaproszone do szkoły. Uczniowie przedstawili dla swoich Mam program artystyczny. Wierszyki i piosenki, własnoręcznie przygotowane laurki i prezenty to konkretne gesty miłości, które dzieci ofiarowały swoim Mamom. To właśnie one, nasze Mamy kochają nas miłością czystą i bezinteresowną. To ich miłość przebacza i koi nasze smutki. To nasze wspaniałe Mamy dostrzegają w nas piękno i pomagają wzrastać i dzięki ich pomocy stajemy się lepsi. Spotkanie w tak rodzinnym gronie było dla wszystkich piękną lekcją życia: lekcją wdzięczności, dobroci, która sprawia, że miłość przestaje być pustym słowem.
  Nasi uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Mamy były zachwycone występami swoich pociech. Po przedstawieniach nasze KOCHANE MAMY mile spędziły czas przy kawie, słodkim poczęstunku i kanapkach przygotowanych przez uczniów. Wszystkim ten dzień zostanie w pamięci.

  Zobacz galerię zdjęć...Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 • 5 maja 2014 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  Uczniowie w prozie, poezji i piosence podkreślili znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia dobitnie świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły doceniają wartość działań podjętych przez przodków, są świadomi ceny, jaką musieli oni ponieść. Historię słowem malowaną uzupełniały teksty pieśni patriotycznych.
  W trakcie został odśpiewany hymn państwowy.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Ziemi
 • „Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody zginie.”

  W czwartek 24 kwietnia w naszej szkole mieliśmy nietradycyjny dzień nauki w szkole – Dzień Ziemi. W tym wyjątkowym dniu mogliśmy zastanowić się nad losem Ziemi i jej przyszłością. Rozpoczęliśmy Święto przedstawieniem plakatu o Ziemi – jej urokach, zanieczyszczeniach i jak jej pomagać.
  Warto podkreślić, że jest to bardzo ważny dzień, bo na Ziemi jesteśmy. Warto dbać o zieleń, segregować śmieci, sadzić drzewka, gdyż żyjemy dzięki naszemu środowisku naturalnemu. Nie czekajmy więc, że przyroda się zmieni, ale zmieniajmy ją na lepsze sami.
  Po części teoretycznej wychowawcy klasowi z wychowankami mieli przygotować kanapki na wspólne śniadanie.
  Czas minął szybko i ciekawie.

  „… Dobrze jest człowiekowi żyć z głową w chmurach, a myślom dać mieszkać pośród orłów, ale musi on też myśleć o tym, że im wyżej drzewo wspina się ku niebu, tym głębiej musi zapuścić korzenie w serce matki Ziemi…”

  Zobacz galerię zdjęć...Pierwszy Dzień Wiosny
 • 24 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Pierwszy Dzień Wiosny.

  Od samego rana przygotowywaliśmy się na jej przywitanie. Na początku odbył się znany wszystkim teleturniej Familiada – pytania dotyczyły przychodzącej wiosny. Jako pierwsze rywalizowały ze sobą dwie grupy z klas IV – VI, a następnie zmierzyli się uczniowie klas I – III. Zabawa dostarczyła wszystkim dużo wrażeń i emocji.
  Następnie w podziałach na grupy uczniowie przygotowywali prace plastyczne. Klasy młodsze miały zaprojektować przepiękny kwiat, a klasy starsze wykonać Marzannę.
  W tym dniu wszyscy ubrali się kolorowo – każda klasa w innym kolorze. Na zakończenie przywitania wiosny uczniowie pokazali swoje prace i w tak radosnych nastrojach barwny korowód przemaszerował z Marzanną na czele. Tym samym słomiana panna została pożegnana.

  Witaj wiosno! :)

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Otwarty
 • 13 marca w Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków i ich rodziców, jak i innych osób, które chciały zobaczyć naszą szkołę.

  Na początku wszystkich bardzo serdecznie przywitała pani dyrektor Ewa Płaziuk. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty w przygotowanym dla naszych gości przedstawieniu.
  Tego dnia można było obserwować przykładowe zajęcia lekcyjne w wybranej klasie. „Podróż po naszej szkole” rozpoczęła się zajęciami historycznymi, przygotowanymi przez najstarszych uczniów. Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach języka angielskiego, zajęciach plastycznych i ruchowych.
  Wszystkie były tak zorganizowane, by dzieci mogły w nich aktywnie uczestniczyć. Dodatkową atrakcją była prezentacja tablicy interatywnej i praca na niej. Dzieci mogły również zajrzeć do biblioteki i świetlicy.
  Przebieg tych zajęć dostarczył dzieciom radosnych wzruszeń i ciekawych doświadczeń, o których z chęcią opowiadały. Rodzice zaś mogli obserwować swoje dziecko podczas wspólnych zajęć ze starszymi kolegami w klasach lekcyjnych.
  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film...Otwarty Turniej Tenisa Stołowego
 • Dnia 27 lutego 2014 roku odbył się w naszej szkole otwarty turniej tenisa stołowego.

  W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyło łącznie 19 osób. W kategorii chłopców uczestniczyło 12 osób, natomiast w kategorii dziewcząt 7 osób. Wszystkie mecze turnieju były bardzo interesujące i wyrównane. Poziom zawodów stał na wysokim poziomie. Wśród chłopców wygrał zdecydowanie najlepszy w tym dniu Michał Wieczorek były uczeń PSP Wachów. Natomiast wśród kategorii dziewcząt wygrałą uczennica naszej szkoły, mistrzyni gminy Olesno z obecnego roku Julia Kansy.

  Wyniki kategorii chłopców:
  1. Michał Wieczorek
  2. Szymon Kansy
  3. Marcin Bawej

  Wyniki kategorii dziewcząt:
  1. Julia Kansy
  2. Karolina Wolna
  3. Sandra Bawej

  Następnie w godzinach popołudniowych odbyła się rywalizacja wśród dorosłych w kategorii męskiej i żeńskiej.

  Kategoria mężczyzn:
  1. Jan Mann
  2. Michael Mrugała
  3. Grzegorz Bryś

  Kategoria kobiet:
  1. Gabriela Woźny
  2. Krystyna Bryś
  3. Joanna Szubert

  Zobacz galerię zdjęć...Wodzenie Niedźwiedzia
 • Wzorem lat ubiegłych uczennice z Kółka języka niemieckiego wspólnie z opiekunami zorganizowały przemarsz kolędników z niedźwiedziem na czele.

  Wodzenie Niedźwiedzia odbyło się 16 lutego 2014 roku w niedzielę w miejscowości Kolonia Łomnicka. Pochód kolędników prowadził niedźwiedź, w którego rolę wcieliła się jedna z uczennic, poza tym był diabeł, aniołowie i królowie. Kolędnicy odwiedzali mieszkańców Kolonii Łomnickiej życząc im wszystkiego dobrego oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku. W zamian z życzenia uczennice otrzymały słodkie podziękowania.
  Wieczorem zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do domów.
  Do zobaczenia z niedźwiedziem za rok, tym razem w innej miejscowości.

  Zobacz film...Bal karnawałowy
 • Dnia12 lutego 2014 r. w naszej szkole miał miejsce bal karnawałowy.

  Dla uczniów klas młodszych odbył się tradycyjny bal przebierańców. Było wesoło i bardzo, bardzo kolorowo. Natomiast dla uczniów klas starszych została zorganizowana dyskoteka w godzinach popołudniowych. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie klasy szóstej. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci...Konkurs Kolęd i Pastorałek
 • W styczniu odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek. Uczniowie zaprezentowali się indywidualnie i grupowo.

  Wyniki konkursu:

  Instrumentaliści: Klasy I-III
  I miejsce- Monika Kubik

  Grupy instrumentalne - Klasy IV-VI
  I miejsce- Jan Mrugała, Rafał Trocha, Marcel lelek, Adrian Klima, Kamil Bomba

  Soliści: Klasy I-III
  I miejsce- Paweł Pipa, Dominika Dandyk, Wiktoria Poloczek

  Soliści: Klasy IV-VI
  I miejsce: Jacek Meinhardt, Dominika Król
  II miejsce: Agnieszka Konieczny
  III miejsce: Katarzyna Wieczorek

  Grupy instrumentalne- klasy I-III
  I miejsce: Wiktoria Poloczek, Kamila Wieczorek
  II miejsce: Patryk Kazior, Markus Klima, Kamil Adamus
  II miejsce: Dominika Dandyk, Anna Pipa
  III miejsce: Agata Toman, Paulina Bryś

  Grupy instrumentalne- klasy IV-VI
  I miejsce: Roksana Klima, Julia Kansy
  II miejsce: Józef Mann, Tobiasz Pawełczyk, Jakub Pawlik
  Karolina Respondek, Regina Kobiołka
  Marcelina Mrugalla, Wiktoria Staffa
  III miejsce: Gabriela Jeziorowska, Kinga Meinhardt
  Dominika Lelek, Sandra Klima

  Zobacz galerię zdjęć...Muzeum Śląska Opolskiego
 • W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację projektu Fascynujący Świat Nauki i Techniki. Nasi uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych zajęciach. Poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które na pewno przydadzą się zarówno na lekcjach, jak również w życiu codziennym.

  W ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Techniki w dniu 11 grudnia uczniowie klas III – VI uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Śląska Opolskiego.

  Pobierz opis Muzeum Śląska Opolskiego.

  Zobacz galerię zdjęć...Wieczór Adwentowo - Bożonarodzeniowy
 • Adwent przygotowuje wszystkich do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jest to czas pobożnego oraz radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia a także czas spotkań.

  Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego okresu tradycyjnie, jak co roku, zorganizowany został wieczór adwentowo-bożonarodzeniowy. Odbył się on 8 grudnia w świątecznie udekorowanej sali OSP w Wysokiej. Spotkanie rozpoczęło się od przemowy pani dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich i podziękowała za przybycie. Następnie odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, którzy zaprezentowali własną interpretację narodzin Jezusa. Na scenie pojawili się m.in. Maria, Józef, Trzej Królowie, pasterze, anioł, diabeł. Nie zabrakło szopki bożonarodzeniowej, dzieciątka w żłobie oraz nawiązań do współczesności. Dzieci nie tylko zaprezentowały swoje znakomite umiejętności aktorskie i recytatorskie, gdyż poszczególne sceny spektaklu wzbogacone były pięknym śpiewaniem kolęd i świątecznych piosenek. Kolędy były również wykonane na instrumentach muzycznych m.in. na skrzypcach i klarnecie. Nad całością przedstawienia czuwały pani Beata Wąsik i pani Urszula Grobara; były one również autorkami scenariusza spektaklu. O profesjonalną oprawę muzyczną zadbał pan Henryk Dandyk. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po występach uczniów rozpoczęło się wspólne świętowanie; piliśmy herbatę, kawę, delektowaliśmy się smakiem pysznych ciast przygotowanych przez rodziców oraz dużo rozmawialiśmy. Była także licytacja chatek piernikowych, każdy mógł kupić stroik świąteczny oraz pięknie udekorowane pierniki. W ten wyjątkowy wieczór nie zapomnieliśmy o najbardziej potrzebujących. Odbyła się sprzedaż symbolicznych paczuszek z piernikiem. Pieniądze z tej sprzedaży zostaną przekazane na szczepionki dla dzieci w Afryce (w ramach projektu UNICEF).

  Te piękne, wspólne chwile poświęcone narodzinom Jezusa napełniły nasze serca miłością, jednością, wiarą i optymizmem na zbliżające się święta. Należy dodać, że Wieczór Adwentowo - Bożonarodzeniowy nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Serdecznie im za to dziękujemy!!!

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz filmy...


Spotkanie z Mikołajem
 • "… Święty Mikołaj będzie wśród nas
  Spełni marzenia i wszystkie sny
  Święty Mikołaj puka do drzwi..."

  Dziś w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie; wszystkich uczniów –grzecznych i troszkę mniej grzecznych odwiedził Święty Mikołaj. Co prawda wszyscy uczniowie byli pewni, że przyjedzie do naszej szkoły.
  Wszyscy zebrali się na szkolnym korytarzu oczekując gościa, aż wreszcie pojawił się. Dzieci przywitały Go bardzo serdecznie. Święty Mikołaj podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo się ucieszył, że w tym roku również czekało na niego tak dużo grzecznych uczniów, o czym już wcześniej był poinformowany. Rozmawiał ze wszystkimi, zachęcał ich, aby były grzeczne. Święty Mikołaj, jak co roku, wręczył piękne prezenty. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Na pożegnanie święty Mikołaj obiecał, że odwiedzi naszą szkołę za rok! Już na Niego czekamy.

  Zobacz galerię zdjęć...Konkurs na najpiękniejsze pierniki, chatki piernikowe oraz stroiki świąteczne
 • Dnia 5 grudnia 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie czuć było nadchodzące święta, gdyż w tym dniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze pierniki, chatki piernikowe oraz stroiki świąteczne.
  Konkurs zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa, we współpracy z DFK Wachowice. Konkurs cieszył się dużą popularnością w każdej kategorii, a największą kategoria "Piernik" - było aż 20 przepięknych prac. Wszyscy mogli podziwiać przepiękne prace w każdej kategorii. Jednak największy zachwyt sprawiały chatki piernikowe - wielkie i przepięknie udekorowane.

  Zobacz galerię zdjęć...


  Wszystkie prace można zobaczyć w poniższych galeriach.

  W kategorii „Piernik” dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I, II i III - zwycięzcami zostali:

  I MIEJSCE
  Oliver Jeziorowski
  Anna Rataj
  Szymon Bieniek

  II MIEJSCE
  Szymon Rataj
  Anna i Paweł Pipa
  Wiktoria Poloczek

  III MIEJSCE
  Oliwia Łyko
  Patryk i Kamil Kazior

  WYRÓŻNIENIE
  Jessica Baumert
  Dawid Bawej

  Zobacz galerię zdjęć...


  W kategorii „Chatki piernikowe” dla uczniów kl. IV - VI, gimnazjalistów i starszych - zwycięzcami zostali:

  I MIEJSCE
  Agnieszka Konieczny

  II MIEJSCE
  Wiktoria Staffa
  Zofia Rataj

  III MIEJSCE
  Zuzanna i Natalia Rataj

  WYRÓŻNIENIE
  Tobiasz Pawełczyk

  Zobacz galerię zdjęć...


  W kategorii „Stroiki świąteczne” dla dorosłych - zwycięzcami zostały:

  I MIEJSCE
  p. Krystyna Bryś

  II MIEJSCE
  p. Urszula Glomb

  III MIEJSCE
  p. Justyna Jabłonka
  p. Grażyna Klima

  WYRÓŻNIENIE
  p. Małgorzata Bieniek

  Zobacz galerię zdjęć...Andrzejki w naszej szkole – w powietrzu czuć było magię
 • Andrzejki to jedyna, niezwykła noc w której, według dawnych wierzeń, świat realny łączy się ze światem pełnym czarów. To właśnie w wigilię św. Andrzeja każdy z nas może oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat pełen fantazji.
  Taki wyjątkowy czas miał miejsce w czwartek, 28 listopada w naszej szkole, kiedy zostały zorganizowane Andrzejki. Korytarz szkolny witał wszystkich odpowiednio przygotowaną dekoracją- mnóstwem kolorowych balonów i światełek. W powietrzu czuć było magię. O godzinie 9:00 rozpoczęła się zabawa dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Pojawili się także specjalnie zaproszeni goście - przedszkolaki z Wachowa i Wysokiej. Nie zabrakło małych przebierańców m.in. aniołka i wróżki. Impreza dla najmłodszych trwała aż do godziny 13:00. Natomiast klasy starsze rozpoczęły zabawę o godzinie 16:00, zakończyły o godzinie 20:30.
  W tym dniu wszystkie dzieci bawiły się przy piosenkach dyskotekowych. Didżeje – chłopcy z szóstej klasy, puszczali świetną muzykę. Zabawy taneczne przeplatały się z magią, czyli z różnymi wróżbami. Dzieci z przedszkola poznawały znaczenie liczb oraz znaków z zodiaku. Z kolei starsi uczniowie, poprzez wróżby, odczytywali własną przyszłość. Dzięki nakłuwaniu papierowego serca z imionami poznawali imię przyszłego męża/żony, gdy losowali kartki z nazwami kolorów, dowiadywali się, co ich czeka w przyszłym roku. Była też wróżba z rozsypanych szpilek, przepowiednia z cyfr i różne tajemnicze loterie. W połowie zabawy, aby każdy trochę mógł odpocząć, przygotowany był słodki poczęstunek – pyszne pączki z lukrem oraz ciepła herbata.
  Momentem kulminacyjnym dla wszystkich uczestników imprezy była wróżba dająca najszersze pole interpretacji; lanie wosku przez zaczarowaną dziurkę od klucza. Zabawa polegała na odgadywaniu woskowych kształtów. Najciekawsze było odlane serce, mogące symbolizować nadchodzącą miłość. Z kształtu wosku, czyli z powstałej płaskorzeźby można było odczytać wiele – należało tylko użyć wyobraźni. Andrzejki w naszej szkole miały magiczną moc, gdyż uchyliły wrota do nieznanej nam przyszłości. Były także świetną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz filmy...
21 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
 • Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce przedwcześnie około 100.000 tysięcy ludzi. Około 10.000.000 Polaków pali regularnie 15- 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie 5.000.000 spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180.000 dzieci. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce.

  Palenie zabija powoli, ale konsekwentnie. Sięgając po papierosa należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób a zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi wymierne korzyści. Tytoń stanowi w Polsce główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka.

  Nie warto sięgać po papierosa. A jeśli ktoś już pali – trzeba zerwać z nałogiem. Korzyści wynikające z rzucenia palenia tytoniu są niewątpliwe. Warto rzucić palenie. Wszystkim podejmującym to wyzwanie życzymy powodzenia!

  Palenie11 listopada - Dzień Niepodległości
 • Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
  Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
  Po upadku rządów komunistycznych święto to nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

  12 listopada 2013 r. społeczność naszej szkoły uczciła 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta akademia przygotowana została w postaci krótkiej lekcji historii. Pomiędzy historycznymi faktami wygłaszanymi przez uczniów można było usłyszeć śpiew patriotycznych piosenek. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętali tę ważną datę dla naszego kraju i postacie z nią związane.

  Zobacz galerię zdjęć...Obchody dnia św. Marcina
 • Na przełomie października i listopada uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć kółka języka niemieckiego poznawali lub utrwalali historię rycerza Marcina - św. Marcina biskupa z Tours. Uczyli się rymowanek, piosenek i wierszy. Przygotowali również krótkie przedstawienie, które zaprezentowali w sobotę, 9 listopada, podczas Mszy Św. w kościele w Wysokiej.
  Natomiast w niedzielę udali się w pochodzie uliczkami Wachowa. Odwiedzali mieszkańców i pozdrawiali ich rymowanymi życzeniami.

  Tegoroczne obchody ku czci tego dobrego świętego odbyły się jak zwykle we współpracy z DFK w Wachowicach. Po pochodzie wszyscy zostali zaproszeni przez DFK na spotkanie przy kawie, rogalu i nie tylko......... Spotkanie otworzył i wszystkich gości przywitał pan Ryszard Szubert. Z programem artystycznym w języku polskim i niemieckim wystąpiły uczennice z PSP w Wachowie.

  Zobacz galerię zdjęć...Szkolny konkurs plastyczny „Jesienny pejzaż”
 • W miesiącu październiku ogłoszony został szkolny konkurs plastyczny pt. „Jesienny pejzaż”, którego celem było wykonanie pomysłowej pracy plastycznej w dowolnej technice.
  W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas I – VI.
  Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI.

  Wyniki konkursu:

  Klasy I - III
  I miejsce – Agata Toman, klasa I
  II miejsce – Paulina Bryś, klasa I
  III miejsce – Natalia Gagat, klasa I

  Wyróżnienia:
  Szymon Rataj, klasa I
  Anna Rataj, klasa III
  Dominika Dandyk, klasa III

  Klasy IV – VI
  I miejsce – Agnieszka Konieczny, klasa VI
  II miejsce – Wiktoria Staffa, klasa VI
  III miejsce – Zofia Rataj, klasa IV

  Wyróżnienia:
  Karolina Respondek, klasa V
  Roksana Klima, klasa VI
  Marcelina Mrugalla, klasa VI

  Na apelu szkolnym przedstawiono wyniki konkursu, a zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.
  Drobne upominki otrzymali za udział w konkursie również uczniowie, których prace nie zostały wyróżnione.

  Zobacz galerię zdjęć...Halloween
 • Dnia 29 października 2013 w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie odbyła się zabawa rodem ze Stanów Zjednoczonych a mianowicie HALLOWEEN!

  Zabawa zaczęła się o 17.00. Organizacja była bardzo dobra i wszyscy dobrze się bawili. Wszyscy uczestnicy zabawy przebrali się za stwory niczym z horroru i najgorszego koszmaru. Był diabeł, nietoperz, czarownice itp. Dobrej zabawie sprzyjał mroczny nastrój, który zapewniały niesamowite dekoracje wykonane z wydrążonych dyni, nietoperze, kościotrupy. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji tj. wybory najlepszego stroju, pokaz tańca zombie oraz konkurs na zjedzenie jabłka bez użycia rąk. Całe to przyjemne zamieszanie trwało do godziny 20.30.

  Zobacz galerię zdjęć...Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
 • Nasza szkoła współuczestniczy w ustanowieniu światowego REKORDU w udzielaniu pierwszej pomocy!

  16 października br., w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy współpracy z Polską Rada Resuscytacji oraz szkołami uczestniczącymi w programie edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” zorganizowała w całej Polsce akcję pod hasłem „Razem ustanowimy światowy REKORD w udzielaniu pierwszej pomocy”.
  W związku z tą akcją w samo południe od godz. 12.00 do godz.12.30 wszyscy uczniowie naszej szkoły w rytm muzyki „Electric Light Orchestra” na fantomach prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) w jednym czasie.
  Przeprowadzona akcja ma na celu uświadomienie wszystkim, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a co za tym idzie ratowanie życia drugiemu człowiekowi.

  Zobacz film...Dzień Edukacji Narodowej
 • 14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. To święto o ponadstuletniej tradycji stało się czasem podziękowań, radosnych życzeń, sympatycznych spotkań i okazją do refleksji o szkole i nauce.

  Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. Głównym jednak punktem Dnia była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Program uroczystości, bardzo ciekawy i urozmaicony, obejmował nie tylko śpiew, recytacje wierszy, ale również taniec i grę na skrzypcach.
  Dyrektor Szkoły, pani Ewa Płaziuk, skierowała do zgromadzonych osób kilka ciepłych słów, dotyczących Edukacji Narodowej i przekazała życzenia.
  Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom i innym pracownikom szkoły wykonane własnoręcznie różnobarwne kwiaty.
  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie zaangażowani w pracę Samorządu Uczniowskiego przygotowali poważne i pogodne wiersze, a także serdeczne życzenia dla nauczycieli oraz wyeksponowali je na gazetce ściennej w korytarzu szkoły.

  Zobacz galerię zdjęć...


Sprzątanie świata
 • To już 20. „Sprzątanie Świata”!

  "Odkrywamy Czystą Polskę"!


  Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska”, której finał przypadł, jak zwykle na 3. tydzień września, czyli 20 – 21 – 22 września.

  Akcja „Sprzątanie świata” niech będzie dla nas pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo odpowiedzialnie korzystać ze środowiska. Bo przecież pod naporem codzienności łatwo zapominamy o podstawowych i najprostszych, a dla nas dostępnych, sposobach, dzięki którym nasz negatywny wpływ na środowisko zmniejsza się.

  Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie włączyli się w ogólnoświatową akcję Sprzątanie Świata. W piątek 20 września każda klasa sprzątała przydzielony rejon wokół szkoły, sąsiadujące ulice oraz w pobliskich lasach. Międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata odbywa się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Co roku podczas wrześniowej akcji w całej Polsce odbywają się przeróżne działania z zakresu aktywnej edukacji ekologicznej: likwidacja dzikich wysypisk, segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów.

  Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling.

  Sprzątanie świata

  Zobacz galerię zdjęć...


Ślubowanie pierwszoklasistów
 • 2 września 2013 r., uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Wachowie.

  Podczas rozpoczęcia roku szkolnego miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.
  Pierwszoklasiści, z pomocą wychowawczyni pani Urszuli Grobary, złożyli ślubowanie i potwierdzając je, odcisnęli kciuk na przygotowanym arkuszu. Pani dyrektor Ewa Płaziuk z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły. Każdy pierwszoklasista otrzymał też pamiątkowy dyplom pasowania na ucznia oraz „róg obfitości”.

  Ten dzień był bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń.
  Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

  Zobacz galerię zdjęć...


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
 • 2 września 2013 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014.

  Uroczysty apel w tym roku rozpoczęli uczniowie szkoły, wszyscy odśpiewali Hymn Polski.
  Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Następnie przedstawiła uczniom wychowawców klas, zwracając szczególną uwagę pierwszoklasistom którzy dopiero rozpoczynają swoją wędrówkę w szkole podstawowej. Życzyła im wielu sukcesów, rozwoju zainteresowań i talentów, poznania nowych kolegów i koleżanek oraz zadowolenia i radości z codziennego przebywania w szkole.

  Po zakończonej uroczystości uczniowie klas wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

  Zobacz galerię zdjęć...
Archiwum roku szkolnego 2012/2013

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013
 • W dniu 28 czerwca 2013 roku pożegnaliśmy 14 uczniów klasy szóstej, którzy ukończyli naukę w szkole podstawowej.

  Tradycyjnie, zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą Św. w kościele. O godzinie 9:00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Płaziuk, która powitała uczniów, rodziców klasy VI oraz zaproszonych gości.
  Następnie uczniowie klasy piątej przygotowali krótki program artystyczny, w którym na wesoło przedstawili każdego z szóstoklasistów oraz wręczyli im miłe upominki. Absolwenci również przygotowali część artystyczna, w której przypomnieli śmieszne sytuacje lekcyjne. Potem podziękowali nauczycielom i wręczyli kwiaty, a Natalia Baumert przepięknie zaśpiewała piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Szczęśliwej drogi już czas”.

  Następnie pani dyrektor wręczyła rodzicom uczniów klasy szóstej podziękowania i listy gratulacyjne. Na uroczystym apelu wychowawca klasy szóstej, pani Gabriela Sikora, wręczyła szóstoklasistom Świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej oraz wyniki Sprawdzianu Szóstoklasisty. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia dla uczniów osiągających ponadprzeciętne wyniki w nauce. Po uroczystości wszyscy uczniowie klas I - V wraz z wychowawcami udali się na klasowe zakończenie roku szkolnego.

  Tego dnia oficjalnie zakończono rok szkolny 2012/2013, nastały w końcu wyczekiwane wakacje. Wszystkim uczniom życzymy miłych i bezpiecznych wakacji.

  Szkoło! Odpoczywaj bez nas - wracamy za dwa miesiące

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

  Zobacz galerię zdjęć...Festyn Rodzinny 2013 ”SZKOŁA I RODZINA TO ZGRANA DRUŻYNA”
 • Tradycją naszej szkoły stały się organizowane festyny rodzinne. Od 2004 roku spotykamy się niezmiennie na terenie szkolnego boiska, aby bawić się wspólnie z dziećmi. Każdy tego dnia może znaleźć coś dla siebie. Rada Rodziców, główny organizator spotkania, nauczyciele i uczniowie przygotowują dla uczestników festynu szereg atrakcji.

  9 czerwca odbył się w naszej szkole X Festyn Rodzinny – tym razem pod hasłem „Szkoła i rodzina to zgrana drużyna”, na który zaproszono wszystkich obecnych i przyszłych uczniów naszej szkoły, ich Rodziców, Gości, Sponsorów oraz Przedstawicieli różnych instytucji i placówek. W tym roku mogliśmy gościć pana Sylwestra Lewickiego – burmistrza Olesna, który zaszczycił nas swoją obecnością.

  Na początku wszystkich gości przywitała dyrektor szkoły – pani Ewa Płaziuk, następnie głos przejęło dwóch uczniów, którzy pod nadzorem nauczycieli zapowiadali przygotowane wcześniej atrakcje. Pierwsi wystąpili uczniowie klasy V z inscenizacją na wesoło znanej bajki „Kopciuszek”. Kolejny występ uczniów – „Absolwent przedszkola”, opowiadał o naszej szkole i zachęcał przybyłych przedszkolaków do uczęszczania do niej. Następnym był występ uczniów klas młodszych w anglojęzycznym przedstawieniu „Brzydkie kaczątko”. Występy uczniów uświetniały piosenki w wykonaniu kółka muzycznego naszej szkoły. Uczniowie z okazji świętowanego już Dnia Matki i nadchodzącego Dnia Ojca, obdarowali swoich rodziców przepięknymi utworami w ich wykonaniu.
  Pomiędzy występami naszych uczniów mogliśmy oglądać pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy tanecznej „Disco Dance”.
  W szerokiej gamie programowej festynu rozbudzającej zainteresowania uczniów odbył się szkolny „Mam Talent”. Zgłoszeni uczniowie z wszystkich klas zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, muzyczne, taneczne, zręcznościowe a także kabaretowe. Występy młodych artystów zostały entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną widownię.

  Niezmiennie od lat, najwięcej frajdy sprawia wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wysokiej. Gwoździem programu okazał się pokaz gaszenia pożaru i udzielania pierwszej pomocy. Podziw budzi nie tylko pokaz, ale także fakt, że można przyjrzeć się wyposażeniu wozu strażackiego, a nawet usiąść za kierownicą i niby przypadkiem nacisnąć klakson. W tym roku gościliśmy również Państwową Straż Pożarną z Olesna, dzięki której uczniowie mogli z bliska zobaczyć duży wóz strażacki z podnośnikiem.

  Na Festynie nie zabrakło również loterii fantowej, możliwej do przeprowadzenia dzięki darom sponsorów, rodziców i uczniów. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na głodomorów i łasuchów czekały różnego rodzaju ciasta i ciasteczka, przygotowane przez rodziców. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowanie festynu. Czas na festynie upłynął w miłej atmosferze, wśród śmiechu i zabawy; z ciastem, kawą, sokiem lub potrawą z grilla. Nawet pogoda stanęła na wysokości zadania, obdarowując przybyłych słońcem i ciepłem, do późnych godzin popołudniowych.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film...Gminny Konkurs Plastyczny „Rosenberger Land im Bild” - „Ziemia Oleska w obrazie”
 • Poniedziałek 27 maja 2013r. rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Wachowie wyjątkowo.
  O godz. 9.00 miał miejsce finał gminnego konkursu plastycznego „Rosenberger Land im Bild” - „Ziemia Oleska w obrazie”. PSP w Wachowie we współpracy z Mniejszością Niemiecką z siedzibą w Wachowicach zorganizowała dla wszystkich szkół podstawowych w gminie konkurs plastyczny.
  W konkursie tym wzięły udział PSP Wachów, PSP Wojciechów oraz PSP nr 3 w Oleśnie.
  Dzieci wykonały 21 prac plastycznych przedstawiających Ziemię Oleską, z czego 10 prac zostało nagrodzonych.

  Oto osoby nagrodzone w konkursie:

  W kategorii klas I-III:
  1. Anna Rataj – PSP Wachów – I miejsce
  2. Zofia Rataj – PSP Wachów – II miejsce
  3. Oliwia Biniek – PSP nr 3 Olesno – II miejsce
  4. Dominika Lelek – PSP Wachów – III miejsce
  5. Wiktoria Poloczek – PSP Wachów – III miejsce
  6. Marta Bzdzion – PSP Wojciechów – wyróżnienie

  W kategorii klas IV-VI:
  1. Zuzanna Rataj – PSP Wachów – I miejsce
  2. Sandra Klima – PSP Wachów – II miejsce
  3. Sandra Gaden – PSP Wachów – II miejsce
  4. Paulina Feliciak – PSP Wojciechów – III miejsce

  Przed wręczeniem nagród i dyplomów na wszystkich uczestników czekała miła niespodzianka. Pani Ewa Cichoń- dyrektor Muzeum w Oleśnie przygotowała dla dzieci godzinną lekcję historii z pokazem multimedialnym o Ziemi Oleskiej i pobliskich wioskach.
  Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.
  Nagrody oraz poczęstunek sfinansowane zostały przez Mniejszość Niemiecka, za co serdecznie dziękujemy.

Gminny Konkurs Przyrodniczy uczniów klas V - VI Szkół Podstawowych
 • Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Olesno zmagali się w środę, 22 maja w Gminnym Konkursie Przyrodniczym klas V-VI, przygotowanym przez nauczycielkę przyrody- Beatę Wąsik.
  W przyrodniczych zmaganiach najlepsi okazali się:
  - Marcel Maleska (PSP Sowczyce) – I miejsce,
  - Zuzanna Rataj (PSP Wachów) – II miejsce,
  - Natalia Baumert (PSP Wachów) – III miejsce.
  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.

Gminny Konkurs Ortograficzny uczniów klas IV - VI Szkół Podstawowych
 • W dniu 25 kwietnia 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny uczniów klas IV – VI Szkół Podstawowych, zorganizowany przez nauczyciela języka polskiego – Roberta Płaziuka.
  Test z ortografii pisało dziewięciu uczniów z pięciu szkół (PSP Bodzanowice, PSP nr 2 w Oleśnie, PSP Sowczyce, PSP Wachów i PSP Wojciechów).
  W zmaganiach z ortografią najlepsi okazali się:
  - Michał Wieczorek (PSP Wachów) – I miejsce,
  - Wiktoria Świątkowska (PSP Sowczyce) – II miejsce,
  - Patryk Augustyniok (PSP Bodzanowice) – III miejsce.
  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Ziemi
 • 24 kwietnia był szczególnie pracowitym dniem w naszej szkole.
  W związku z przystąpieniem naszej szkoły do udziału w nowym programie propagującym zdrowy styl życia i aktywność ruchową młodych ludzi pt. ,,Młodzi odwagi - do zdrowego życia”, zorganizowaliśmy wielki śniadanie integracyjne. Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali różne pyszności. Na stołach można było znaleźć kanapki wykonane z surowców przyniesionych z domu. Pyszne kanapki cieszyły się powodzeniem, młodzież zjadała je z apetytem. Mamy nadzieję, że akcja zwróci uwagę na problem niewłaściwego odżywiania się uczniów w szkole i przyczyni się do zmiany na lepsze.
  Kolejny punkt programu związany był z obchodzonym również w naszej szkole Dniem Ziemi. Uczniowie wykorzystując różne odpady przygotowali stroje ekologiczne, które następnie zaprezentowali podczas niesamowitego pokazu mody ekologicznej. Dzieci odważnie, stanowczym krokiem przechadzały się po dywanie z kwiatów, czyli wybiegu dla modeli i modelek. Pokaz na pewno na długo zapadanie nam w pamięci.

Dzień otwarty
 • 14 marca w Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków i ich rodziców, jak i innych osób, które chciały zobaczyć naszą szkołę.
  Wszystkich przywitała pani dyrektor.
  Tego dnia w ramach promocji Szkoły, uczniowie przygotowali dla naszych gości specjalne przedstawienie o naszej szkole.
  Można było obserwować przykładowe zajęcia lekcyjne w wybranej klasie. Wszystkie obfitowały w różnorodne aktywności powiązane z ruchem, muzyką, plastyką.
  W sumie nauczyciele Szkoły Podstawowej przygotowali w każdej sali lekcyjnej zajęcia pokazowe – zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego, zajęcia ruchowe.
  Wszystkie były tak zorganizowane, by dzieci mogły w nich aktywnie uczestniczyć. Dodatkową atrakcją było spotkanie dzieci z postaciami historycznymi. Dzieci mogły również zajrzeć do biblioteki i świetlicy.

  Przebieg tych zajęć dostarczył dzieciom radosnych wzruszeń i ciekawych doświadczeń, o których z chęcią opowiadały. Rodzice zaś mogli obserwować swoje dziecko podczas wspólnych zajęć ze starszymi kolegami w klasach lekcyjnych.

  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców.

  Zobacz folder naszej szkoły...

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film...Gminny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich Szkół Podstawowych
 • W dniu 12 marca 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich Szkół Podstawowych, zorganizowany przez nauczycielki: Danutę Pietrasz i Magdę Bieniaszewską.
  Test z ortografii pisało piętnastu uczniów z pięciu szkół (PSP Borki Wielkie, PSP nr 2 w Oleśnie, PSP Sowczyce, PSP Wachów i PSP Wojciechów).
  W zmaganiach z ortografią najlepsi okazali się:
  - Małgorzata Kiszel (PSP Wojciechów) - I miejsce
  - Sandra Kluska (PSP Sowczyce) - II miejsce
  - Samuel Kassner (PSP nr 2 w Oleśnie) - III miejsce.
  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.
  Nauczyciele - opiekunowie otrzymali dyplomy podziękowania.

  Zobacz galerię zdjęć...Audycja „Odkrywcy muzyki”
 • 11 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w audycji dla dzieci zatytułowanej ODKRYWCY MUZYKI, organizowanej przez oleską Szkołę Muzyczną i Młodzieżowe Studium Muzyki Rozrywkowej.
  Podczas tego spotkania uczniowie mieli okazję poznać brzmienie różnych instrumentów muzycznych, posłuchać utworów w wykonaniu Big Bandu.

  Zobacz galerię zdjęć...Kulig
 • Pogoda w lutym tego roku sprawiła dzieciom wiele, wiele radości (dorosłym może mniej).
  Biały puch sypał, mrozik nie puszczał, dlatego też była to wspaniała okazja do zorganizowania kuligu.
  W tym roku szkolnym w ramach podziękowania za wspaniałą zbiórkę żołędzi i kasztanów, Koło Łowieckie „Stobrawa” z Sochaczewa zorganizowało uczniom naszej szkoły śnieżne szaleństwo podczas kuligu.
  W sobotę o godz. 9:00 wszyscy zameldowali się na placu wokół szkoły. Każdy pewnie wziął ze sobą dobry humor.
  Trasa kuligu prowadziła leśnymi dróżkami naszej pięknej okolicy. Widok ośnieżonych drzew robił niesamowite wrażenie.
  W połowie trasy mieliśmy okazję posilić się upieczoną nad ogniskiem kiełbaską i napić się ciepłej herbaty.
  Podczas kuligu dużo było śmiechu i dobrej zabawy. W znakomitych humorach wszyscy wróciliśmy do szkoły, a następnie rozeszliśmy się do domów.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film...Otwarty turniej tenisa stołowego
 • 31 stycznia w naszej szkole odbył się otwarty turniej tenisa stołowego. Poniżej przedstawione zostały wyniki:

  W kategorii dziewcząt:
  I Karolina Wolna - absolwentka, obecnie ucz. Gimnazjum nr 1 w Oleśnie
  II Marta Woźny - ucz. PSP nr 2 w Oleśnie
  III Klaudia Bonk - ucz. technikum w ZSZ w Oleśnie
  IV Weronika Wiendlocha - ucz. kl.VI PSP w Wachowie.

  W kategorii chłopców młodszych:
  I Kamil Bomba
  II Jakub Pawlik
  III Marcel Lelek
  IV Michał Bawej
  V Rafał Trocha
  wszyscy z PSP Wachów.

  W kategorii chłopców starszych i mężczyzn:
  I Jan Mann - ucz. technikum w ZSZ w Oleśnie
  II Szymon Kansy - ucz. PSP w Wachowie
  III Kamil Wiendlocha - ucz. Gimnazjum nr 1 w Oleśnie
  IV Piotr Feldmann z Kluczborka
  V Michał Dusza z Kluczborka
  VI Mateusz Kansik - ucz. Gimnazjum nr 1 w Oleśnie.


Dzień Babci i Dziadka
 • 21 stycznia 2013 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Wachowie zaprosiły wszystkie babcie i dziadków na uroczystość z okazji Dnia babci i dziadka.
  Uroczystość ta odbyła się w jasnych, przestronnych wnętrzach sali OSP w Leśnej. Salę przygotowały i udekorowały mamy dzieci szkolnych i przedszkolnych. Poczęstunek w postaci domowych ciast, kanapek także przygotowali rodzice dzieci.
  Uroczystość wzbogaciły dzieci przygotowanym programem artystycznym oraz własnoręcznie wykonanymi prezentami w postaci laurek i kwiatków. Dziadkowie nie szczędzili braw małym wykonawcom.
  Wszystkim, którzy przygotowali i zorganizowali tę uroczystość dziękują dyrektor szkoły Pani Ewa Płaziuk i dyrektor przedszkola Pani Lidia Kuszerska-Kuźnicka.

  Zobacz galerię zdjęć...Bal kanrawałowy
 • W czwartek 17 stycznia w naszej szkole w Wachowie uczniowie bawili się na corocznym balu karnawałowym.
  Bal ten z pomocą nauczycieli i pracowników szkoły zorganizowali rodzice uczniów. W tańcu można było podziwiać wielu przebierańców, którzy pod koniec balu otrzymali nagrody.
  Dla uzupełnienia energii w czasie zabawy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, częściowo sponsorowany przez Pana Marcina Brzenskę – właściciela piekarni U Marcina w Wysokiej.
  Umęczone zabawą, ale uśmiechnięte i zadowolone dzieci żałują, że na następny bal trzeba czekać do przyszłego karnawału.

  Zobacz galerię zdjęć...Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty
 • Dnia 10 stycznia w Szkole Podstawowej w Wachowie odbył się Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty. Przystąpili do niego uczniowie klas szóstej.

  Sprawdzał on przede wszystkim umiejętności zapisane w standardach wymagań egzaminacyjnych tj. z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystania wiedzy w praktyce. Sprawdzian nosił tytuł „A czas płynie…”, wszystkie zadania umieszczone w tekście podporządkowane były temu tematowi. Test zawierał 26 zadań (20 zamkniętych i 6 otwartych), za które uczeń mógł otrzymać 40 punktów.
  Zadania zamknięte wielokrotnego wyboru (od 1 do 20) sprawdzały głównie umiejętność czytania ze zrozumieniem. Natomiast w zadaniach otwartych uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami: pisania, rozumowania, wykorzystania wiedzy w praktyce.
  Uczniowie zaznaczali odpowiedzi na karcie oraz wpisywali swój kod.
  Dla niektórych najtrudniejsze okazały się obliczenia matematyczne oraz konstruowanie wypowiedzi poprawnych pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. A dla innych próbny sprawdzian był prosty. Swoją drogą gratulujemy wiedzy lub odwagi ;)Wieczór Adwentowo – Bożonarodzeniowy
 • Jedną z tradycji Szkoły Podstawowej w Wachowie jest organizowanie w okresie przedświątecznym wieczorów kolędowych połączonych z przedstawieniami jasełkowymi.

  Dnia 9 grudnia 2012 roku odbył się Wieczór Adwentowo – Bożonarodzeniowy w Sali OSP w Koloni Łomnickiej. Zaproszeni zostali na nie przedstawiciele władz samorządowych, emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów oraz wszystkie zaprzyjaźnione ze szkołą osoby.

  Wszystkich serdecznie przywitała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk. Głównym punktem programu był występ uczniów naszej szkoły, w trochę innej wersji niż ubiegłoroczny. Uczniowie w tym roku pokazali swoje umiejętności muzyczne. Uczniowie rozpoczęli polsko – hiszpańskim utworem „Feliz Navidad” – był to jeden z obcojęzycznych utworów prezentowanych przez uczniów naszej szkoły. Kolejnymi utworami były: piosenka „Last Christmas” w wykonaniu klasy VI oraz piosenka „Kling” przygotowana przez uczniów kółka z języka niemieckiego. Wśród uczniów naszej szkoły są osoby grające na instrumentach muzycznych. Na początku przedstawienia zaprezentowała się najmłodsza uczennica naszej szkoły – Monika Kubik, przepięknie zagrała kolędę na skrzypcach. Swoje umiejętności przedstawili również Łukasz Świtała, kl. III (keyboard), Agnieszka Konieczny, kl. V (keyboard), Julia Kansy, kl. V (klarnet) oraz Michał Maleska, kl. VI (trąbka). Występy uczniów przeplatane były wspólnie śpiewanymi kolędami.

  Przy okazji spotkania przeprowadzona została zbiórka na szczepienia chorych dzieci z Czadu, organizowana w ramach projektu edukacyjnego Unicef „Wszystkie kolory świata”.

  Przy skromnym poczęstunku, w miłej atmosferze, w blasku świec wszyscy czują się wyjątkowo, bo to naprawdę wyjątkowe wieczory. W dalszej części spotkania została przeprowadzona licytacja Chatek Piernikowych, wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz filmy...
Spotkanie z Mikołajem
 • Dnia 6 grudnia 2012 roku naszą szkołę odwiedził Mikołaj.

  Gość rozmawiał z uczniami o historii prawdziwego Mikołaja, który żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem i obdarowywał prezentami ubogich. Zawsze starał się podrzucić prezent tak, aby nikt nie wiedział, kto jest tym dobroczyńcą.

  Mikołaj obdarował prezentami wszystkich uczniów naszej szkoły, więc zapewne byli grzeczni. Uczniowie klasy szóstej w podziękowaniu za upominki zaśpiewali piosenkę.

  Zobacz galerię zdjęć...Andrzejki
 • Od zarania dziejów ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były, oczywiście wróżby.
  Jednak nie każdy dzień w roku sprzyjał magicznym obrzędom. Późną jesienią, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory długie, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Jesienne wieczory sprzyjały też wróżbom.
  Wigilia świętego Andrzeja przypada 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta w tym dniu usiłowały dowiedzieć się czegoś o swym przyszłym losie. Podobno, często za pomocą modlitw i postów starały się zaskarbić łaskę swojego patrona. Polskie przysłowia ludowe mówią:

  "Na noc św. Andrzeja
  dziewkom z wróżb nadzieja",
  "Noc Andrzeja świętego
  przyniesie nam narzeczonego".

  Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednakże tak zwane katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.
  Jak co roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Tym razem bawiliśmy się 29 listopada. Impreza podzielona została na dwa etapy.

  Pierwsza część zaczęła się o godzinie 9 i trwała do 12.00. Przeznaczona była dla uczniów klas młodszych. W zabawie brali udział również dzieci z Publicznego Przedszkola w Wachowie oraz Publicznego Przedszkola w Wysokiej. Urozmaiceniem zabaw tanecznych były wróżby andrzejkowe oraz słodki poczęstunek.

  Zobacz galerię zdjęć...

  Zobacz film...


  Od godziny 17.30 rozpoczęła się dyskoteka przeznaczona dla uczniów z klas starszych, która przerodziła się w tradycyjną zabawę – „na parkiecie wirowały same pary”.
  W trakcie zabawy andrzejkowej nie mogło również wróżb andrzejkowych. Rada Rodziców przygotowała poczęstunek. Serdecznie dziękujemy.
  Następne Andrzejki za rok.

  Zobacz film...Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Artystycznych
 • 27 listopada br. w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbyła się ósma edycja Powiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych organizowana przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie.

  Wzięły w nim udział dwa zespoły z naszej szkoły.
  Młodsza grupa, przygotowana przez nauczycielkę Danutę Pietrasz w składzie: I i II klasa przedstawiła pokaz wokalno – instrumentalno – taneczny, wykonując piosenki:
  – „Te opolskie dziouchy”
  – „Krakowiaczek jeden”.
  Pani Patrycja Koloch przygotowała z dziewczynami z kółka muzycznego z klas III – VI piosenki:
  – „Konik na biegunach”
  – „Chodź, pomaluj mój świat”.
  Uczestnicy otrzymali statuetki z kluczem wiolinowym i pamiątkowe dyplomy.Konkurs „Piernikowa chatka”
 • Dnia 26 listopada odbył się w szkole konkurs na "Piernikową Chatkę".
  W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie wszystkich klas. Do szkoły dostarczono pięć przepięknych chatek wykonanych z ciasta piernikowego i przyozdobionych według własnej inwencji twórczej. Komisja oceniająca chatki przyznała wszystkim uczestnikom pierwsze miejsca.

  W konkursie udział wzięli:
  1. Szymon Bieniek, kl II
  2. Anna Rataj, kl. II
  3. Jakub Pawlik, kl. IV
  4. Wiktoria Staffa, kl. V
  5. Zuzanna Rataj, kl. VI.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za ogrom pracy włożony w wykonanie chatek.
  Nagrodzone prace można oglądać w poniższej galerii.

  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH ORGANIZOWANYCH W NASZEJ SZKOLE.

  Zobacz galerię zdjęć...„Śniadaniowa Klasa”
 • Pani Danuta Pietrasz prowadziła w klasie drugiej od 24 września 2012 r. do 17 listopada 2012r. projekt pod nazwą „Śniadaniowa Klasa” (edycja ogólnopolska 2012/2013), który dotyczył nauki zasad prawidłowego odżywiania.
  Konkurs organizowały Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” w Bielsku – Białej.
  Na podsumowanie konkursu dzieci wykonały zabawne kanapki, co dało im wiele radości.

  Zobacz galerię zdjęć...15 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia
Święto Niepodległości
 • 94 Rocznica Odzyskania Niepodległości

  Dnia 12 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Obchodom uroczystości przyświecała radość, że obecnie możemy cieszyć się wolną i niepodległą ojczyzną i jednocześnie reflekcja, że pojęcia: ojczyzny i niepodległości są wciąż aktualne bo aktualna jest zawsze sprawa wolności człowieka i narodu. Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej posiadać. Przychodzi jako dar, a utrzymuje się poprzez zmaganie.

  Zobacz galerię zdjęć...Konkurs plastyczny „Jesienny pejzaż”
 • Jesień jest niezwykłą porą roku pełną niesamowitych barw i efektownej gry światła i cienia.

  Las w pięknej jesiennej kolorystyce, wiejska droga przy której stoją pożółcone drzewa, a nawet nasze szkolne dęby były treścią prac konkursu plastycznego pt. „Jesienny Pejzaż”.
  Został ogłoszony 15 października i był on skierowany do uczniów klas I – VI. Uczestnicy konkursu mogli wykonać prace w dowolnej z technik plastycznych.
  Jednak za najbardziej interesujące i zaskakujące pomysłowością – szczególnie w zakresie doboru materiałów uznano prace wykonane w technice kolażu. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 12 listopada.

  WYNIKI KONKURSU

  Klasy I – III
  1. Anna Rataj, kl. II i Zofia Rataj, kl. III
  2. Wiktoria Poloczek, kl. II

  Klasy IV – VI
  1. Agnieszka Konieczny, kl. V
  2. Roksana Klima, kl. V
  3. Sandra Gaden, kl. VI

  Wyróżnienia:
  Karolina Respondek, kl. IV
  Zuzanna Rataj, kl. VI
  Michał Wieczorek, kl. VI

  Nagrodzone prace można oglądać w poniższej galerii.

  WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.
  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH ORGANIZOWANYCH W NASZEJ SZKOLE.

  Zobacz galerię zdjęć...Obchody dnia św. Marcina
 • W niedzielę, 11 listopada, poza oczywiście 94. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypada również wspomnienie św. Marcina.
  W naszej szkole przygotowania do uroczystości ku czci św. Marcina biskupa z Tours rozpoczęły się już tydzień wcześniej. Na zajęciach kółka języka niemieckiego wszyscy uczniowie poznawali lub utrwalali historię rycerza Marcina, ucząc się rymowanek, piosenek i wierszy. Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie, które zaprezentowali już w sobotę, 10 listopada, podczas Mszy Św. w kościele w Wysokiej.
  W niedzielę uczniowie Szkoły Podstawowej w Wachowie udali się w pochodzie uliczkami Wachowic. Odwiedzali mieszkańców i pozdrawiali ich rymowanymi życzeniami.
  Tegoroczne obchody ku czci tego dobrego świętego odbyły się jak zwykle we współpracy z DFK w Wachowicach. Po pochodzie wszyscy zostali zaproszeni przez DFK na spotkanie przy kawie, rogalu i nie tylko......... Spotkanie otworzył i wszystkich gości przywitał pan Ryszard Szubert. Z programem artystycznym w języku polskim i niemieckim wystąpiły uczennice z PSP w Wachowie.

  Zobacz galerię zdjęć...Halloween w naszej szkole
 • Zdecydowanie inaczej, niż zwykle, wyglądali 29 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły.

  Na szkolnych korytarzach można było spotkać przerażającego zombie czy też inne, dziwnie wyglądające postacie. Codzienne ubrania zastąpiono bowiem ciekawymi strojami i maskami z okazji (popularnego w krajach anglojęzycznych) święta Halloween.
  Uczniowie mieli okazję poznać bliżej tradycje związane z tym świętem, a jednocześnie wykazać się kreatywnością w pomysłach na przebrania. Od samego rana w szkole panowała miła i zabawna atmosfera, a każdy z przebranych mógł poczuć się jak w innym świecie.

  Zobacz galerię zdjęć...

  7 listopada z tej okazji została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka.

Lekcja umuzykalniająca „Z saksofonem na ty”
 • W środę, 23 października, uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję spotkać sie z muzykami odkrywającymi dla nas świat dźwięków.
  Tym razem zaprezentowali oni nam instrumenty dęte drewniane – saksofon tenorowy i saksofon sopranowy. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć te instrumenty. Prowadzący opowiedzieli historię wynalazcy saksofonu – Adolpha Saxa, oraz zaprezentowali znane utwory.
  Zaprosili również do akompaniamentu uczniów naszej szkoły.Podsumowanie akcji zbierania żołędzi i kasztanów
 • 16 października została zakończona zbiórka żołędzi i kasztanów na potrzeby Koła Łowieckiego „Stobrawa” z Sochaczewa. Akcja miała charakter konkursu.

  PODSUMOWANIE KOŃCOWE

  Uczniowie razem uzbierali 5 839,10 kg żołędzi i 529,75 kg kasztanów.
  Gratulujemy wszystkim tak wspaniałych wyników :)

  WYKAZ UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZBIÓRCE ŻOŁĘDZI
  1. Krzysztof Turek, kl. II – 1202 kg
  2. Jakub Pawlik, kl. IV – 711 kg
  3. Zuzanna Rataj, kl. VI – 557 kg
  4. Wiktoria Staffa, kl. V – 536 kg
  5. Dominika Król, kl. V – 465 kg
  6. Dominika Lelek, kl. III – 425 kg
  7. Sandra Gaden, kl. VI – 353 kg
  8. Sandra Klima, kl. VI
  9. Józef Mann, kl. IV
  10. Roksana Klima, kl. V
  11. Patryk Kazior, kl. II
  12. Kamil Lindner, kl. V
  13. Szymon Bieniek, kl. II
  14. Zofia Rataj, kl. III
  15. Julia Kansy, kl. V
  16. Kamila Wieczorek, kl. II
  17. Marcelina Mrugalla, kl. V
  18. Julia Kostorz, kl. III
  19. Gabriela Jeziorowska, kl. IV
  20. Monika Kubik, kl. I
  21. Wiktoria Poloczek, kl. II
  22. Dominik Famuła, kl. III
  23. Szymon Kansy, kl. VI
  24. Kinga Mainhardt, kl. IV
  25. Sara Maleska, kl. III

  WYKAZ UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZBIÓRCE KASZTANÓW
  1. Jakub Pawlik , kl. IV – 125 kg
  2. Dominika Lelek , kl. III – 121 kg
  3. Monika Kubik , kl. I
  4. Zofia Rataj , kl. III
  5. Zuzanna Rataj , kl. VI
  6. Józef Mann , kl. IV
  7. Roksana Klima , kl. V
  8. Gabriela Jeziorowska , kl. IV
  9. Weronika Wiendlocha , kl. VI

  Zobacz galerię zdjęć...Dzień Edukacji Narodowej
 • Dzień Edukacji Narodowej – to jedno z najważniejszych świąt polskiej oświaty. Co roku obchodzimy je 14 października.
  Już w piątek 12 października 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wachowie odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się święta. To podczas niej uczniowie dali wyraz swojej wdzięczność, za trud, jaki pedagodzy wkładają w ich edukację.
  Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole rozpoczęliśmy od Mszy świętej w intencji wszystkich nauczycieli, wychowawców, uczniów i pracowników PSP w Wachowie.
  Na rozpoczęcie akademii głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Ewa Płaziuk. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Występ uczniów wszystkim bardzo się podobał, były gromkie brawa, to dowód na to, że w naszej szkole są utalentowani uczniowie.
  14 października upłynął w naszej szkole miło i artystycznie.

  Zobacz galerię zdjęć...Akcja zbierania żołędzi i kasztanów
 • Do 16 października organizowana jest wśród uczniów zbiórka żołędzi i kasztanów na potrzeby Koła Łowieckiego „Stobrawa” z Sochaczewa.
  Akcja ma charakter konkursu. Na chwilę obecną uczniowie uzbierali już około 1000 kg żołędzi. Oto trzy najlepsze wyniki w zbieraniu żołędzi:
  I miejsce – uczennica klasy V (około 450 kg)
  II miejsce – uczennica klasy VI (około 200 kg)
  III miejsce – uczeń klasy II (około 180 kg)
  Poniżej dwa najlepsze wyniki w zbieraniu kasztanów:
  I miejsce – uczeń klasy IV (około 125 kg)
  II miejsce – uczennica klasy III (około 75 kg)
  Zachęcamy do dalszej rywalizacji. W najbliższym czasie ogólne podsumowanie akcji.

  Zobacz galerię zdjęć...Ślubowanie pierwszoklasistów
 • 3 września 2012 r., podczas rozpoczęcia roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się również uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.
  Pani Beata Wąsik, wychowawczyni klasy pierwszej, uroczyście powitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania i pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk. Pierwszoklasiści odcisnęli kciuk na przygotowanym arkuszu, potwierdzając swoje ślubowanie. Na pamiątkę tego faktu otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom pasowania na ucznia.

  Zobacz galerię zdjęć...Początek roku szkolnego 2012/2013
 • Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2012/2013!

  Wakacje niestety skończyły się i pora wracać do szkolnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci, pełni sił i zapału do pracy.
  Serdecznie witamy naszych pierwszoklasistów. Wierzymy, że polubicie swoją nową szkołę i będziecie się w niej dobrze czuli.

  Wszystkich uczniów serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Ewa Płaziuk.

  Zobacz galerię zdjęć...
Archiwum roku szkolnego 2010/2011

IX Festyn Rodzinny - Zaproszenie
 • Zaproszenie

  Rada Rodziców, dyrektor, nauczyciele i uczniowie PSP Wachów zapraszają wszystkich mieszkańców parafii na Festyn Rodzinny, który odbędzie się 5 czerwca o godz. 15.oo na boisku szkolnym.

  Czeka na Państwa wiele atrakcji:
  * występy uczniów
  * pokaz tresury psa policyjnego, ok. 17.oo
  * dmuchany plac zabaw
  * ciasto, kawa, grill i inne atrakcje.

  Zapraszamy

Otwarty Turniej Tenisa Stołowego
 • W pierwszy wtorek ferii zimowych, tj. 15 lutego 2011r. odbył się w naszej szkole XI Otwarty Turniej Tenisa Stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyło w nim 22 zawodników i zawodniczek w wieku od 8-miu do czterdziestu kilku lat. Wszyscy grali znakomicie, prezentując wysokie umiejętności w tej dyscyplinie sportu. W zmaganiach przedpołudniowych zwyciężyli:
  • w kategorii chłopców młodszych
  I- Szymon Kansy / kl. IV/
  II- Marcin Bawej / kl. V/
  III- Michał Wieczorek / kl. IV/
  • w kategorii chłopców starszych
  I- Mateusz Kansik /PGnr1 Olesno/
  II- Adam Maleska /PGnr1 Olesno/
  III- Marcin Rurański /PGnr1 Olesno/
  • w kategorii dziewcząt
  I- Karolina Wolna / kl. VI/
  II- Izabela Jabłonka /ZSEiO Olesno/
  III- Sandra Bawej / kl. V/
  O godz. 1700 rozpoczęły się rozgrywki dla dorosłych. W grupie kobiet mistrzynią /po raz kolejny/ została pani Gabriela Woźny z Wachowic. Wśród mężczyzn zwyciężył pan Herbert Wolny z Wysokiej. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, a wszyscy uczestnicy Turnieju skorzystali ze słodkiego poczęstunku. Turniej przebiegał w radosnej, sportowej atmosferze.

Dzień Koloru
 • 11 lutego w naszej szkole po raz pierwszy został zorganizowany „Dzień Koloru”. Uczniowie poszczególnych klas wcześniej uzgodnili kolory, w których barwach ubiorą się tego dnia.
  Klasa I – kolor czerwony
  Klasa II – kolor żółty
  Klasa III – kolor zielony
  Klasa IV – kolor biały
  Klasa V – kolor fioletowy
  Klasa VI – kolor niebieski
  Już na przerwach można było bez problemu odróżnić uczniów danych klas, ale podczas lekcji uczniowie tworzyli jedną wielką całość.

Spektakl "Wyspa Skarbów"
 • Dnia 10 lutego 2010 roku uczniowie naszej szkoły oglądali w MDK w Oleśnie spektakl pt. ,, Wyspa skarbów” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
  W spektaklu brały udział następujące postacie: pirat, majtek, kapitan, matka i jej syn. Główny bohater to Jim Hawikson, który wyruszył w rejs w poszukiwaniu skarbu. Tak zaczyna się jego przygoda. Najbardziej podobało się uczniom spotkanie Jima z piratami, któremu towarzyszyły efekty specjalne: laserowe światła, dym, niesamowita muzyka i popisy szermierki. Pełni wrażeń i wspomnień wrócili do szkoły.

Walentynki
 • Z okazji święta "Św. Walentego" samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizowali pocztę zakochanych/zaprzyjaźnionych. Na dolnym korytarzu postawili czerwoną skrzynkę, do której każdy mógł włożyć swoją Walentynę. Na wszystkich przerwach przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego roznosili kartki walentynkowe napisane przez uczniów naszej szkoły. Nie obyło się też z tej okazji bez dyskoteki szkolnej, na której wszystkie dzieci bawiły się w rytmach najnowszych przebojów dyskotekowych.

Spektakl muzyczny „Wieczór Trzech Króli”
 • W dniu 5 stycznia 2011r. w Miejskim Domu Kultury podziwiać można było spektakularne widowisko muzyczne: "Wieczór Trzech Króli". Ponad stu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie oraz Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej, tańczyło, grało i śpiewało na oleskiej scenie. Uczniowie naszej szkoły oglądali to widowisko i wrócili bardzo zachwyceni.

Święto 11 listopada
 • Dziś mija 92. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
  10 września 2010 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Apel przygotowała klasa szósta pod kierunkiem p. Roberta Płaziuka i p. Grzegorza Wiecha.
  Prezenterzy spisali się na medal! Przypomnieli nam ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny od jej upadku aż do odzyskania suwerenności. Ochoczo odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Dzień Edukacji Narodowej
 • 13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie pod opieką p. Urszuli Grobara i p. Ewy Płaziuk przygotowali występ skierowany do nauczycieli oraz pracowników szkoły. Składano życzenia nauczycielom. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.

Sprzątanie Świata
 • Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz wielkie worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci. Młodsi uczniowie poszukiwali zanieczyszczeń wokół szkoły, starsi - sprzątali tereny leżące wzdłuż dróg. Akcja przebiegła sprawnie, uczniowie zebrali sporo odpadów.

Ślubowanie pierwszoklasistów
 • 1 września 2010 r., podczas rozpoczęcia roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się również uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.
  Pani Urszula Grobara, wychowawczyni klasy pierwszej, uroczyście powitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania i pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły pani Beata Bogacz - Woźniak. Pierwszoklasiści odcisnęli kciuk na przygotowanym arkuszu, potwierdzając swoje ślubowanie. Na pamiątkę tego faktu otrzymali z rąk pani dyrektor dyplom pasowania na ucznia. Uroczystość uświetnił swoją obecnością radny pan Jan Bonk, który przekazał w imieniu Urzędu Miasta teczki z przyborami szkolnymi.

Początek roku szkolnego 2010/2011
 • Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2010/2011!

  Wakacje niestety skończyły się i pora wracać do szkolnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci, pełni sił i zapału do pracy.
  Serdecznie witamy naszych pierwszoklasistów. Wierzymy, że polubicie swoją nową szkołę i będziecie się w niej dobrze czuli.